Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде обичат да се крият българските призраци

Събота, 23 юни от 7.15 часа
Снимка: Архив
На този въпрос ще си отговорите в събота на 23 юни след новините в седем, като внимателно изслушате радиоспектакъла на Симон Шварц, той е и автор на пиесата, която спечели втора награда от конкурса за детска радиопиеса, провел се през 2011 г.
Авторът открай време си пада по призраци, духчета, вещици, ангели и всякакви подобни герои, които се чувстват прекрасно в неговите радиопиеси („Пакетче ментови бонбони и нещо за четене”, „Принцът на призраците” „Ангел”, „Докато смъртта ни раздели отново” и др.). В последната му радиопиеса се появяват нови призрачни същества, които най-спокойно си общуват с едно дете „индиго”.

© Снимка: Мая Бениеш

Маргарита Хлебарова, Мариета Петрова, Никол Оташлийска, Никол Ризова (на горния ред); Таня Михайлова, Ицко Финци, Вълчо Камарашев (на долния ред)
За звуковото и музикално разнообразие са виновни: Живко Марев и Димитър Василев (звукорежисьори), Силвия Гочева (звукови ефекти), Валя Бояджиева музикално оформление, и музиката на Борислава Танева.

© Снимка: Мая Бениеш

Ицко Финци, Симон Шварц (автор и режисьор) и Борислава Танева (композитор).
В радиопостановката се вихрят актьорите: Ицхак Финци (дядото), Георги Спасов (хотелиерът), Мариeта Петрова (гадателката), Маргарита Хлебарова (клиентката), Таня Михайлова (бабата на призрачето), Вълчо Камарашев (дядото на призрачето) и малките очарователни госпожици – Никол Оташлийска (Мая) и Никол Ризова (призрачето).
По публикацията работи: Мая Бениеш


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илка Зафирова

Илка Зафирова: Любимата ми дума е "доверие"

Докато чакаме, уважаеми слушатели, вашите смислени, искрени и добре написани отговори на въпросите в юбилейния конкурс, част от подготовката и празника за 30-ия рожден ден на предаването, и за да ви подканим и настроим към размисъл и участие, ви предлагаме един от безбройните възможни отговори на въпросите, които ви задаваме: "Коя е любимата ви дума,..

публикувано на 12.11.24 в 10:28

Проф. Андреана Ефтимова: Да потърсим проблема, конфликтната точка, за да не говорим "на автопилот"

Наближава 26 ноември, когато ще отпразнуваме 30-ия рожден ден на предаването, наближава и крайният срок - 15 ноември, до който очакваме текстовете ви за юбилейния ни конкурс с отговор на два въпроса: "Коя е любимата ви дума, защо точно тя" и "Как ще продължите изречението: "Българският език е…".. Разговаряме с още един от членовете на журито –..

публикувано на 11.11.24 в 10:15

"За думите" ви пита: Как ще продължите изречението: "Българският език е…"

По случай 30-ия си рожден ден предаването "За думите" ви пита: коя е вашата любима дума, защо точно тя и как ще продължите изречението: "Българският език е…" Очакваме отговорите ви в обем до една стандартна страница до 15 ноември на електронен адрес zadumite@bnr.bg или на адреса на БНР: 1040 – София, бул. "Драган Цанков" №4, БНР,..

обновено на 30.10.24 в 09:47
Ангел Игов

Ангел Игов: Не, не очакваме клишета

Съвсем наближи моментът, в който ще отпразнуваме подобаващо рождения ден на предаването. Точната дата, на която то се появи в ефира на програма "Христо Ботев", е 2 ноември 1994 г., но ние ще си удължим приятното очакване и ще празнуваме на 26 ноември – последния вторник от единайсетия месец. В момента върви юбилейният конкурс на..

публикувано на 29.10.24 в 12:15

Средновековното схващане за светостта на словото

В основата на всяко клише, както е известно, стои истина, многократно потвърдена от човешкия опит. Мисълта, че словото е нещо свято, дори свещено, звучи твърде патетично за днешните ни схващания и дори да си позволим да я изкажем, едва ли си представяме, че тя може да бъде възприета съвсем буквално. Точно така обаче са я осъзнавали далечните ни..

публикувано на 22.10.24 в 13:47