Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Пчеларството и пчелните продукти”: История и значение на пчеларството

Снимка: Архив
„Ако пчелите изчезнат от лицето на Земята, на човека му остават само четири години живот след тях.” Това твърдение на великия Айнщайн може да бъде прието напълно сериозно, защото безспорен факт е приносът на пчелите за опрашването на цъфтящите растения и раждането на плодове. „Ангелите на земеделието”, както били наричани още от древността малките, пълни с тайни насекоми също така създават ценни продукти: мед, пчелен прашец, восък, прополис, пчелно млечице и пчелна отрова. Тези продукти са незаменими като храна, лекарство, съставка за козметични средства и за други приложения от древността досега.
Откакто човекът за пръв път надникнал в хралупата на дърво с пчелно семейство и вкусил от сладката им храна, той не е спирал да търси меда. И макар с времето да е съумял да приюти пчелите в създадените от него кошери, човекът така и не е успял да опитоми малките златни ангелчета. Не само заради жилата им. Те живеят по своите неизменни, все още неразгадани закони - в съвършена и неподражаема система на пчелното семейство. Неразгадани докрай остават и пчелните продукти – толкова полезни за нас с известните им ценни качества. Затова човекът ще продължава да „краде” всичко, създадено от работливите медоносни пчели. Едни от най-древните същества на Земята, по-стари от човешкия род.
В първата среща от цикъла ще ви запознаем със значението и историята на пчеларството, с развитието на пчеларския занаят в България, с отделните видове пчели, които наброяват повече от 12 000 вида. От тях най-ценни за нас са медоносните пчели. Еликсирът им бил достоен за боговете и царете, затова немалко владетели отглеждали пчели, за да имат подръка техните продукти – източници на храна, красота и богатство.
Участници: доцент Борис Първулов, автор на книги за пчеларството, Илия Цонев и директорът на Националния земеделски музей Здравка Михайлова.

7 август
По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлияна Атанасова

Нетуберкулозните микобактерии са навсякъде около нас, но учените ги откриват и лекуват

Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..

публикувано на 02.05.25 в 18:00
Килимът

В Антигуа "постилат" килими от цветя и пясък

Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..

публикувано на 01.05.25 в 17:28
Диляна Денева

Как да осигурим среда, в която всеки да бъде включен

Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..

обновено на 01.05.25 в 10:28

Когато тялото говори: сигналите на вагусния нерв

В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..

обновено на 29.04.25 в 12:54
Григор Цанков - изпълнителен директор на

Еврика! Успешни българи: Надежда Маркова

Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката.  Доскоро са я интересували..

публикувано на 28.04.25 в 17:00