Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистката Снежина Гълъбова – една жива легенда в българската музика

Снимка: личен архив

От висотата на своята 85-годишнина Снежина Гълъбова остава и днес една от големите личности в българското музикално изпълнителско изкуство, за които се говори с възхищение. С нейно участие са се писали важни страници от музикалната ни култура. Заедно със своя съпруг – цигуларя Боян Лечев, както и с други наши музиканти, в едно сложно време на разделение на Европа, тя е имала възможност да покаже и в чужбина, макар и ограничено своето изкуство на акомпанятор, на музициращ артист на сцената в камерно дуо, каквито има единици по света.

А самата й музикална биография е толкова богата, че са нужни серия предавания, за да бъдат разказани от самата нея различните и срещи, случки, концерти, записи, които тя оживява с неповторимото си лично участие. В „Студио Музика” вече чухме началото на развитието й като музикант от ученическите години в родния Бургас и следвоенната София, където в Музикалната академия учи в класа на проф. Андрей Стоянов. Първото и работно място като пианист в радиосъстава „Росна китка”, след това първия щатен пианист на Радиооркестъра, които се допълват от първите студийни записи. Младата пианистка е желан партньор и от по-възрастните, утвърдени музиканти и от съвсем младите таланти, с които тя свири на конкурси и фестивали в чужбина през 50-те и началото на 60-те години.
Специално отношение заслужават големите и дългогодишни партньорства на сцената – на първо място с цигуларя Боян Лечев и малко по-късно със сопраното Валя Александрова. А във фонотеката на БНР има толкова хубави и забравени записи с гостуващи инструменталисти и певци на които е акомпанирала страхотно (това е нейна любима дума, която тя често употребява в спомените си за другите музиканти).

вторник, 18 февруари, от 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Орландо", опера сериа в три действия от Георг Фридрих Хендел

Италианското либрето е адаптирано от L'Orlando на Карло Сиджизмондо Капече по "Орландо фуриозо" на Лудовико Ариосто. Премиерата е на 27 януари 1733 г. в Кралския театър в Лондон. Действащи лица: • Орландо, рицар – алт кастрат (днес контратенор или мецосопран) • Анджелика, принцеса на Катай – сопран • Медоро, африкански принц – контраалт (днес..

публикувано на 15.11.24 в 18:18

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 ноември 2024 г.

16 ноември Изпълнения на ансамбъл Flor Galante в състав: Лена Радеман (виола), Хосе Мануел Куадрадо Санчес (обой), Мартин Янцер (виола да гамба) и Ирене Гонсалес Ролдан (клавесин). 3.00 часа – Йохан Готлиб Янич (1708-ок.1763), Камерна соната в До, CSWV Anh:4. Изпълнява ансамбъл Flor Galante, Базел. 3.13 часа – Франц Бенда (1709-1786), Соната в до минор..

публикувано на 15.11.24 в 10:44

В световния ден на доброто с незрящите музиканти от "Студио Мирикъл"

Поетесата и вокален педагог Нели Стойчева и съпругът ѝ Пламен Василев са гости в "Моето семейство" заедно с журналистката от програма "Христо Ботев" Катрин Витали. Събира ги и музикалната формация "Студио Мирикъл", която е част от фондация "Мирикъл Еллох". Мисията на музикантите е за достоен творчески живот на хората с увреждания. Съвсем..

публикувано на 13.11.24 в 15:55

Симфоничният оркестър на БНР започва концерти с българска музика

Нова линия концерти само с българска музика започва Симфоничният оркестър на БНР. Събитията ще се състоят в студио 1 на БНР. Първият концерт е днес, 13 ноември. "Заливът Дромос" от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита "Време разделно" от Георги Генков ще прозвучат под палката на Любомир Денев-син . Солист ще..

публикувано на 13.11.24 в 15:35

"THE BIG ROCK SHOW" на GEOFF TATE идва в София

По онова време, в изглеждащия сега далечен като друга галактика край на 80-те години, почти всеки интелигентен метъл фен харесваше "Куинсрайк". Или най-малкото беше заинтригуван от тях. В морето от твърди банди те бяха нещо ярко и различно, звучаха сложно, но увлекателно, а концептуалните идеи на албумите им бяха съизмерими с величия като "Пинк Флойд" и..

публикувано на 12.11.24 в 09:12