Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят на един млад режисьор към Христо Ботев

БНР Новини
По време на снимките на филма „Ботев – от Голгота към свобода”
Снимка: Люба Филипова

В навечерието на Деня на народните будители ви срещаме с Искрен Красимиров – 24-годишен режисьор.
Искрен засне миналата година художествено документалния филм „Ботев – от Голгота към свобода”, който е показван по БНТ Свят и вече направи едно национално турне из страната, като беше показан на учениците в 35 училища, които носят името на Христо Ботев. Искрен заминава за Испания, където на 1-ви ноември предстои филмът да бъде Искрен Красимировпредставен на българската общност в Мадрид, а на 2-ри ноември – пред българска публика във Валенсия. Във филма участват деветокласници и десетокласници от врачанското училище „Христо Ботев”, както и членове на патриотичното сдружение „Единение” (доброволна гражданска, неполитическа организация), които изпълняват ролите на ботевите четници. Група учениците тръгват по стъпките на Ботевата чета, за да си отговорят на въпроса можело ли е да бъде спасен Ботев, извървяват обаче пътя наобратно – от лобното му място на Балкана до брега на Дунав и кораба „Радецки”. В ролята на Христо Ботев успешно влиза учителят по физическо възпитание Филип Филипов, който макар и доста по-възрастен успява да пресъздаде Христо Ботев по изключителен автентичен начин.

Телевизионен филм за Христо Ботев не се е появявал от 1969 г. след филма „Свобода или смърт” на Никола Корабов, затова би следвало да има интерес към „Ботев – от Голгота към свобода” на Искрен Красимиров, но за съжаление освен от страна на училищата, носещи името на революционера, друг интерес към филма засега няма. Хубавото е, че освен в Испания, предстои да бъде показан и на наши сънародници в САЩ и в Швейцария.

Искрен Красимиров нашумя преди две години с „Другото полувреме” – единствения български филм, посветен на верни фенове – в случая това са феновете на ПФК „Ботев” – Враца. Оттогава филмът получи няколко награди на международни фестивали, беше показван в САЩ и в Холандия. По-късно Искрен засне документалния филм „Хляб от Бога, богове от глина”, посветен на големите археологически открития в района на Враца.
В момента Искрен работи по нов мащабен проект – художествено документален филм за Софроний Врачански с работно заглавие „Грешникът – светец” с консултанти проф. Андрей Пантев и проф. Пламен Митев.

28 октомври, от 23 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15