Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят на един млад режисьор към Христо Ботев

БНР Новини
По време на снимките на филма „Ботев – от Голгота към свобода”
Снимка: Люба Филипова

В навечерието на Деня на народните будители ви срещаме с Искрен Красимиров – 24-годишен режисьор.
Искрен засне миналата година художествено документалния филм „Ботев – от Голгота към свобода”, който е показван по БНТ Свят и вече направи едно национално турне из страната, като беше показан на учениците в 35 училища, които носят името на Христо Ботев. Искрен заминава за Испания, където на 1-ви ноември предстои филмът да бъде Искрен Красимировпредставен на българската общност в Мадрид, а на 2-ри ноември – пред българска публика във Валенсия. Във филма участват деветокласници и десетокласници от врачанското училище „Христо Ботев”, както и членове на патриотичното сдружение „Единение” (доброволна гражданска, неполитическа организация), които изпълняват ролите на ботевите четници. Група учениците тръгват по стъпките на Ботевата чета, за да си отговорят на въпроса можело ли е да бъде спасен Ботев, извървяват обаче пътя наобратно – от лобното му място на Балкана до брега на Дунав и кораба „Радецки”. В ролята на Христо Ботев успешно влиза учителят по физическо възпитание Филип Филипов, който макар и доста по-възрастен успява да пресъздаде Христо Ботев по изключителен автентичен начин.

Телевизионен филм за Христо Ботев не се е появявал от 1969 г. след филма „Свобода или смърт” на Никола Корабов, затова би следвало да има интерес към „Ботев – от Голгота към свобода” на Искрен Красимиров, но за съжаление освен от страна на училищата, носещи името на революционера, друг интерес към филма засега няма. Хубавото е, че освен в Испания, предстои да бъде показан и на наши сънародници в САЩ и в Швейцария.

Искрен Красимиров нашумя преди две години с „Другото полувреме” – единствения български филм, посветен на верни фенове – в случая това са феновете на ПФК „Ботев” – Враца. Оттогава филмът получи няколко награди на международни фестивали, беше показван в САЩ и в Холандия. По-късно Искрен засне документалния филм „Хляб от Бога, богове от глина”, посветен на големите археологически открития в района на Враца.
В момента Искрен работи по нов мащабен проект – художествено документален филм за Софроний Врачански с работно заглавие „Грешникът – светец” с консултанти проф. Андрей Пантев и проф. Пламен Митев.

28 октомври, от 23 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50