Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки“: Клара Шуман

Клара Шуман

Клара Жозефина Вик Шуман - една истинска дама, познала блясъка на сцената, копнежа на душата, бурите в човешките взаимоотношения, творческите и любовни страсти, силата на жената! Родена на 13 септември 1819 г. в Лайпциг. Преживява своя сложен, драматичен и изпълнен с премеждия 76-годишен живот със силата на своя дух. Смятана е за една от най-добрите пианисти-виртуози от епохата на романтизма, влиятелен композитор и педагог. Като съпруга на Роберт Шуман, тя става първата изпълнителка на неговите творби, както и на тези на Йоханес Брамс. Заслуга за развитието на музикалния й талант има баща й Фридрих Вик. По образование той е богослов, преподава пиано и става експерт по продажба и ремонт на музикални инструменти. Майката - Мариана Тромплиц е концертираща певица и пианистка, наследничка на музикален род. Клара е второто от общо петте деца на двойката, но когата става на 5 години родителите й се разделят. Децата остават при бащата, а контактите с майката са чрез писма или редки срещи. Фридрих Вик се посвещава изцяло на възпитанието на децата си, но има строг и авторитарен характер. Вниманието му е фокусирано към Клара и желанието му да я показва като вундеркинд и виртуозна пианистка. За целта всеки ден той я обучава на пиано, цигулка, пеене, хармония, контрапункт, композиция и теория. Фридрих е не само неин баща, учител и наставник - той е неин импресарио, художествен и технически организатор на гастроли и акордьор, който преди всеки концерт ремонтира и настройва съответния роял.  
Гьоте, Паганини, Шпор, Шопен, Лист, Менделсон - това са малка част от имената на творците, които се възхищават от таланта на младата Клара Вик. На 9 години тя свири в Гевандхаус в Лайпциг, на 11 е официалният й дебют там, на 12 гастролира в Париж, а на 18 вече е обожавана и във Виена, където е назначена за императорски кралски придворен виртуоз. Пише и музика - капризи, валсове, характеристични пиеси, цикъла „Музикални вечери“, клавирния концерт в ла минор и други.

25 октомври


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30