Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Фани Менделсон

Фани Менделсон
Фани Сесилия Менделсон Бартолди - немската певица, пианистка и композиторка; чаровната дама с огромните тъмни очи и изразително лице! Родена е на 14 ноември 1805 г. в Хамбург, най-голямото от четирите деца на успешния берлински банкер Абрахам Менделсон и Леа Саломон, сестра и довереница на композитора Феликс Менделсон. Наследница е на два изявени еврейски рода, въпреки това не е възпитавана в юдаизъм. Нейни дядовци са философът просветител Мойсей Менделсон и предприемачът Даниел Итциг, важна фигура в двора на двама пруски крале - Фридрих Велики и Фридрих Вилхелм ІІ. На 25-годишна възраст се омъжва за пруския придворен художник Вилхелм Хензел и приема неговата фамилия, но светът я познава предимно с моминското й име. А съвременниците й обожават да присъстват на нейните неделни музикални салони. Франц Лист, Клара Шуман, Хайнрих Хайне и други известни личности са чести гости в дома на семейство Хензел и с нетърпение очакват да чуят последните композиции на Фани. Тя е автор на около 500 музикални творби, включително камерна музика – струнни квартети, клавирно трио, дуети и квартети за глас и пиано, органови творби, кантати и оратории, 120 пиеси за пиано, сред които песни без думи, прелюди, характеристични пиеси и сонати.
Стилистиката на нейната музика е близка до тази на брат й Феликс Менделсон. Много от произведенията й остават като ръкописи. Фани има аристократичен подход към композирането - пише музиката си на цветни листа хартия в добавка с илюстрации от нейния съпруг Вилхелм и кратък стих.
Фани Менделсон проявява в ранна възраст музикалния си талант и заедно с брат си Феликс получава блестящо образование в богатата и културна берлинска среда. Двамата учат при едни и същи учители пиано и композиция. Карл Фридрих Целтер, директор на Берлинската певческа академия, фаворизира Фани и в писмо до Гьоте четем следното описание на таланта й: Абрахам Менделсон има възхитителни деца, а най-голямата му дъщеря напомня с нещо на Себастиан Бах. Това дете е наистина специално!, а след няколко години добавя и най-високата оценка за жена по това време Тя свири като мъж!

4 октомври


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30