Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатата ромска интелигенция

БНР Новини
Йосиф Нунев (вляво) и Огнян Исаев в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

Мнозинството познава ромите предимно от криминалните хроники. Малко се знае за ромската интелигенция, макар сред имената на нейни представители да са и имената на основатели на кръга „Мисъл“. Знаете ли, че първият превод на немски език на романа „Под игото“ е направен от д-р Атанас Димитров от Котелско, живял и творил в края на XIX век, защитил докторат по философия в Йена? А да сте чували за Иван Кирилов – магистрат, завършил право във Фрайбург – Швейцария, който е сред основателите на Съюза на юристите и на Съюза на българските писатели?
Може би по-познати са имената на съвременниците ни Усин Керим, Мануш Романов, Стоянка Соколова и още неколцина, отишли си без време от този свят. Слава Богу, сред нас са Савчо Савов – превел на ромски език и публикувал в издаваното от него емблематично списание „Андрал“ стиховете на Ботев; поетесата Сали Ибрахим с няколко стихосбирки; Йосиф Нунев – събрал и преразказал в два тома Ромски приказки… Няма как да спомена всички, но ще кажа, че обществото ни губи, че всички губим от това, че не ги познаваме.
В опит да ги направим малко по-познати е и предаването „Познати и непознати“, в което участваха писателят Йосиф Нунев, Огнян Исаев от Ромски образователен център – Будапеща и поетесата Сали Ибрахим.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10