Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники "Музикални фамилии": Шуменската фамилия Стоянови – втора част

Андрей и Веселин Стоянови
Анастас Стоянов подобно на другите български музиканти-възрожденци насочва интереса си към народната песен. Той е първият, който записва песни в неравноделни размери. Пише сборници Народни хора за пиано - изящни, с удивителен усет за чистотата и красотата на мелодическата линия.
Синовете му - Андрей и Веселин - наследяват този респект към мелодическия финес. Развиват го в различни направления: Андрей Стоянов предпочита малките клавирни форми с мисъл за младите пианисти; композиторският му талант е насочен към голямата му мисия на клавирен педагог. Творческата стихия на Веселин Стоянов - това са крупните оперно-симфонични форми, щедрата мелодическа линия, обагрена в пищни хармонии. Подобно на колегите от своето поколение, голяма част от тях с европейско образование, Веселин Стоянов се втурва в музикалното поприще с амбицията да гради български национален музикален стил. Както и при останалите, народната песен е моделът и той влага собствена трактовка в идеята.
В предаването ще звучи клавирна музика от Анастас Стоянов и фрагменти от знакови за творчеството на Веселин Стоянов творби: "Бай Ганьо", "Хитър Петър", "Саламбо", Трети клавирен концерт. Ще слушаме и коментари за тях на един от ярките ученици на Веселин Стоянов - Иван Маринов, съхранявани в Златния фонд на БНР.

понеделник, 31 юли, от 17.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..

публикувано на 07.11.24 в 17:05

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..

публикувано на 07.11.24 в 12:05
Парк в Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35