Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за хора, места и времена с Вели Чаушев

БНР Новини
Снимка: Булфото

Вели Чаушев е роден на 11 септември 1934 година в Златоград. Завършва педагогическо училище и една година учителства.
Решението да кандидатства във ВИТИЗ Чаушев взема след случайна среща с Апостол Карамитев, с когото го свързва силна духовна връзка и до днес. Кандидатства и го приемат без да е взел нито един урок. Завършва следването си през 1958 година и постъпва в трупата на Хасковския театър, от 1961 година е актьор в Държавния сатиричен театър. Коронната му роля е Младия в „Когато розите танцуват“ на Валери Петров.
От рано се увлича по поезията, той е един от първите актьори, разчупили шаблона на рецитаторския патос, известен е с умението си да поднася стиховете човешки и много разбираемо. Днес той е сред най-добрите рецитатори у нас, популярен е неговият моноспектакъл по стихове на Валери Петров „Разтворен прозорец“.
Автор на разкази – сборниците „Разкази върху трамвайни билети“, „Кафе в Златоград“ и „Ще се видим довечера“. Детски повести – „Сламчо“ и „Грънчо“. По негови стихове маестро Димитър Вълчев създава песента „Крадец на бисери“, която в изпълнение на Маргарита Димитрова печели Първа награда на „Златният Орфей“ през 1967 година. По негови стихове са създадени и песни за „Златният кос“, където като изпълнител има близо 20 песни.
Вели Чаушев бе специален гост в „Нашият ден“ във връзка с премиерата на най-новата му книга „Видения в „небесния театър“ – спомени за хора, места и времена, които ни липсват.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян, Луиза, Цветана Сапова и Карина

Тийнейджърът в мен: Цветана Сапова

Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи  като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..

публикувано на 19.05.25 в 12:39

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42
Никола Тулечки

Трябва да се внимава по какъв начин навлиза изкуственият интелект в редакциите

За какво трябва да внимават журналистите, когато изкуственият интелект нахлуе в редакциите, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" на предаването "Мрежата" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". Положителните или от опасните страни "Първо, кризата в медиите започна..

публикувано на 19.05.25 в 09:32

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17