Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искам, 24 септември: Ню Йорк

БНР Новини
Снимка: Анелия Кръндева

Започваме в/ с „Нирвана“ по случай 25-годишнина от издаването на култовия им албум „Nevermind“, след което яхваме мустангите и от Калифорния се понасяме към Източното крайбрежие, където ни очаква нашата Дума на деня, която дори още не носи днешното си име. Защото към 24 септември 1664 когато Републиката на Седемте обединени провинции или Нидерландската република официално предава на англичаните вече завладения от тях Нов Амстердам, той все още не е прекръстен на херцога на Йорк и бъдещ крал Джеймс II. Познахте: Ню Йорк – Голямата ябълка, градът, който никога не спи, един от ключовите центрове на съвременното изкуство, е герой на нашето предаване.
С Ангел Игов – писател, литературен критик, преводач и преподавател в катедра „Англицистика и американистика“ на Софийския университет, говорим за романа му „Кротките,“ който след като получи националната награда „Христо Г. Данов“ през пролетта, бе в кратката листа на номинациите за приза „Перото“, както и за градската култура/ градът в литературата.
В „Бележки върху календара“ ни очакват неони, шмайзери и мъпети. Почитаме и най-талантливия сред алкохолиците в литературата – Фицджералд, естествено. А музиката, отново посветена на Ню Йорк, е от Стинг & „Дъ Полис“, „Кийн“, Лайза Минели.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15