Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата с онкохематологични заболявания - сървайвъри

След историята на болестта започват историите за победи

На 15 февруари – Международният ден на децата с онкохематологични заболявания, омбудсманът на България Мая Манолова заедно със сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ организира пижамено парти с цел привличане на вниманието на обществеността и отговорните институции към проблемите на децата. Сдружението е създадено през 2010 г., а от 2012 г. е пълноправен член на „Международната конфедерация на организациите на родители на деца, болни от рак“.
В студиото на „Нашият ден“ Евгения Пушникова, член на Сдружението, сподели за трудностите, пред които се изправят родителите. „Лечението трябва да бъде открито рано, за да има успешен завършек. Обикновено заболяването се открива при изследвания след боледуване, настинка или вирусна инфекция, като от показателите става ясно за наличен проблем.“, коментира гостът.
Лечението в болницата отнема неопределен период от време, в което родителите са до децата си и поради тази причина често са принудени да напуснат работа. В тези случаи държавата не помага на семействата, които се нуждаят както от финансова, така и от психологическа помощ. Поради тази причина сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ през 2015 година създава „Дневен център“ в сградата на ИСУЛ. Целта е да се подобри социалната адаптация на децата и да се преодолеят емоционалните последствия от болестта.   
Единствената финансова помощ, която семействата получават, е при успешно завършило лечение, след което децата минават през комисия, която преглежда документите и отпуска помощи. Тези деца се наричат „сървайвъри“. Според Евгения Пушникова един от големите проблеми в България е липсата на регистър, който описва процеса на лечението на всяко дете. Целият разговор чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28