Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Биг бенд и джаз – музикално разнообразие и динамика“: Ела Фицджералд, Йехуди Менухин и Стефано Грапели изпълняват пиеси от Джордж Гершуин

Джордж Гершуин

В „Звукови хроники“ ще слушате музика, специално подбрана от творчеството на американския композитор Джордж Гершуин. Ще се насладим на прекрасния тембър на Ела Фиджералд, както и на цигулковия дует Стефан Грапели и Йехуди Менухин. Двамата записват чудесен албум, в който са селектирали някои от най-хубавите пиеси на Гершуин. Гершуин много умело е успял да съчетае в творчеството си линията на симфонизма с ранните примери на класически джаз. Спазвайки музикалната форма, той внася свободата на импровизацията както в малките си пиеси, така и в мащабните си произведения.
Ела Фиджералд е една от най-добрите джаз певици на миналия век не само в САЩ, но и на световната музикална сцена. Има специфичен и уникален тембър с диапазон от три октави, който тя съумява да превърне в перфектен инструмент.
През 80-те години на миналия век Йехуди Менухин, който за повечето меломани е добре известен като класически изпълнител, записва със Стефан Грапели джазови композиции. А от своя страна Стефан Грапели вече е утвърден джазов цигулар със собствен интерпретаторски стил, съчетаващ интонации на елегантния френски шансон и американския суинг. Той се превръща приживе в легенда на джаза не само във Франция, но и в Съединените щати. Заедно с Йехуди Менухин записват албум с някои от популярните пиеси на Гершуин, от който чухме композицията, дала име на проекта „Fascination Rhythm“.

петък, 28 април, от 17 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35