Елиане Елиас е бразилска джаз певица, която освен че има специфичен и много интересен тембър, е пианист, аранжор и композитор.
Във времето на утвърждаването си като джаз изпълнител, Елиане Елиас успешно си изработва репутация на отличителна и лесно разпознаваем музикант. Стилът ѝ като музикант, обединява бразилска традиционна музика с отличните й умения в инструменталния джаз и класическата музика.
Певицата е родена в Сао Пауло, Бразилия. Талантът ѝ се проявява в ранна възраст. На 7 години започва да взима уроци по пиано, а на 12 години интерпретира солови творби на джаз музиканти с по-голям от нейния стаж. Три години по-късно Елиане Елиас импровизира в един от най-престижните бразилски колежи по музика. Нейната изпълнителска кариера започва в родната Бразилия, когато тя е едва на 17. Работи с бразилския певец и автор на песни Токиньо, както и с големия поет Винисиус де Мураеш, който е сътрудник в текстовете и композицията на песните на Антониу Карлус Жобим.
Албумът Made in Brasil, излязъл на световния музикален пазар преди две години е и първият, който Елиане Елиас създава в родната Бразилия, след 34 години имиграция в Съединените щати. А това се случва по-точно през 1981 г. като се установява в Ню Йорк. Желанието на Елиане тогава, е било да се развива на сцената на джаз музиката, а именно този космополитен град дава подобни възможности. Ще цитирам певицата, относно това нейно решение: Винаги съм искала да живея в Ню Йорк, защото, още когато бях дете и слушах джазови записи, всички те бяха направени там и ми се струваше, че искам да бъда на това място. В тийнейджърските си години вече свирех с най-добрите бразилски музиканти, но в Бразилия няма толкова много възможности, ако искаш да се занимаваш с инструментален джаз. Така че знаех, че трябва да дойда в САЩ.
Всяко завръщане е преоткриване, а то е плод на вътрешна зрялост и помъдряване. Това доказва Елиане Елиас с албума Made in Brasil от който ще чуем още пиесата Brasil. В този проект, тя е включила песни от 60-те и 70-те години на Ари Баросо, Антониу Карлус Жобим и Роберто Менескал, както и нейни собствени композиции.
петък, 5 май от 17.30 часа
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg