Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Франческа Лебрун

Снимка: архив

Немското изискано сопрано Франческа Доротея Лебрун е и прекрасен композитор, достойна представителка на прочутата Манхаймска школа, дамата „виртуоз на камерната музика”. Моминската й фамилия е Данци, родена е на 24 март 1756 г. в Манхайм в семейство с музикално-артистични таланти и изяви. Баща й Иноценц Данци има италиански произход и е първи виолончелист на Манхаймския оркестър, а майка й Барбара Тоеши е танцьорка. По-малките й братя също са музиканти: Франц Данци е виолончелист и уважаван композитор, Йохан Баптист Данци е цигулар, а Антон Данци - певец. Съпругът й е виртуозът обоист и композитор Лудвиг Август Лебрун, също възпитаник на Манхаймската школа и творец в сантиментално-класически стил. Заедно те са прекрасна двойка не само в живота, но и на сцената - през 80-те години на 18 век имат необичаен успех в цяла Европа. За тях английския музиковед и композитор Чарлз Бърни пише: „Франческа Данци и отличният обоист Лебрун обикновено пътуват заедно и изглежда, че тя не слуша нищо друго освен неговия инструмент и когато се движат на терци или сексти не може да се разбере кой е ниският и кой е високият глас”. Двамата имат две дъщери, които са също творчески натури - София Лебрун Дюлкен, пианистка и композитор, доживяла до 82-годишна възраст, но уви произведенията й са изгубени, и Розина Лебрун Щенч - певица и актриса.
Франческа Лебрун е смятана за блестяща певица със забележителна вокална сръчност и по тази причина бележити нейни съвременници като Антон Швайцер, Игнац Холцбауер и Антонио Салиери я търсят за водещите роли в най-предизвикателните им опуси. Но талантът й е ценен и извън сцената като автор на прекрасна музика. Само 12 от сонатите за цигулка и пиано на Франческа Лебрун оцеляват до наши дни, написани са в два опуса през 1780 година и са в двучастната форма алегро и рондо.
Франческа е връстничка на Волфганг Амадеус Моцарт; и двамата творци идват и си отиват от този свят в едни и същи години, но в различни месеци и градове. Не е ясно доколко са се познавали, всеки един от тях има различни съдби и житейски борби, и двамата имат музикални семейства, всеки един от тях за 35-те си земни години успява да съчини различни по обем и качество творби (къде запазени, къде изгубени), но като че ли едно от посланията на музиката им е лъчиста светлина и любов.

четвъртък, 28 декември, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05