Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антониу Карлус Жобим

БНР Новини
Статуя на Том Жобим на плажа Ипанема, в Рио де Жанейро, Бразилия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Антониу Карлус Жобим известен още и като Том Жобим, е бразилски композитор, пианист, китарист и певец. Той е роден на 25 януари 1927 година в Рио де Жанейро в семейството на дипломат и публицист. Когато е все още дете, родителите му се разделят и Антониу се премества заедно с майка си и сестрата си Хелена, в Ипанема - крайбрежен квартал, който композиторът по-късно възпява със своите песни. Вторият му баща насърчава таланта на малкия Жобим, като му купува едно старо пиано. Бъдещият голям композитор първо се учи да пише аранжименти за един лейбъл, а в останалото време трупа опит, свирейки по нощни барове.
Популярността му идва през 1956 година, когато започва да си сътрудничи с известния музикант Винисиус ди Морайс. През следващите години става една от ключовите фигури във формирането на стила боса нова, като композираната от него песен The Girl from Ipanema придобива световна известност и печели награда „Грами”.

петък, 12 май от 17.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35