Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники: Жоан Жилберто

Снимка: showbras.com.br

Жоан Жилберто е бразилският китарист, певец, композитор и текстописец. Заедно с Антонио Карлос Жобим, той е един от създателите на популярния и много обичан музикален жанр боса нова.
Музиката е част от живота на Жоан още от неговото детство. Получава първата си китара от своя дядо, когато е на 14-годишна възраст. Първата си банда той сформира още в училище като става и неин лидер. По това време е повлиян от бразилските популярни песни, американски джаз и дори операта. През 1950 г. Жоан Жилберто е поканен като солист в квинтета Garotos га Lua и поради този факт той се мести в Рио де Жанейро. Година и половина остава в състава, тъй като е изгонен поради липса на дисциплина. С течение на 7-те години успехът убягва на Жилберто. Той рядко е имал работа, зависел е финансово от приятели, вследствие на всичко това често е изпадал в депресия. Започва да свири денонощно на китара и така създава свой собствения си стил на пеене и на свирене. Вместо традиционни бразилски инструменти, Жилберто използва китарата. Той е разработил специфичен стил на пеене, което е близо до шепот, без вибрато. Така през 1957 г., той става сензация в музикалните среди на Рио. С времето много млади китаристи започна да го имитират. Година по-късно той прави първите си записи с певицата Elizet Kardozu на песента Chega де Saudade по музика на Антонио Карлос Жобим и стихове на Винисиус де Мораес.

петък, 19 май от 17.30 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35