В предаването „Звукови хроники“ ще слушаме прогресив рок в изпълнение на британска рок група „Кинг Кримсън“. Тя е създадена от китариста Робърт Фрип и барабаниста Майкъл Джайлс през 1968 година.
„Кинг Кримсън“ излизат на рок сцената във време, в което прогресив рокът се развива изключително бързо на британската сцена. Ще слушаме техни композиции от от албума им In the Wake of Poseidon. Името е дадено на групата от поета Питър Синфийлд.
„Кинг Кримсън“ оставят важен музикален отпечатък в прогресив рока, благодарение на китариста Робърт Фрип и барабаниста Майкъл Джайлс. Робърт Фрип освен китарист, е и продуцент и композитор. Музикалната му дейност заема период от пет десетилетия като продължава и досега.
Всичко започва от една обява във вестник през далечната 1967 година. В нея се търси пеещ органист - доста странна обява сама по себе си. Тя е пусната от басиста Питър Джайлс и неговия брат барабаниста Майкъл Джайлс. Тримата сформират триото „Джайлс енд Фрип“, като в тази формация успяват да реализират два сингъла и един дългосвирещ албум. Но групата няма комерсиален успех, бива почти тотално отхвърлена като безперспективна от тогавашната музикална критика и скоро след това се разпада.
След това Фрип и Майкъл Джайлс започват да планират създаването на нова формация. През 1968 двамата, заедно с Грег Лейк, Питър Синфийлд и Ян Макдоналд създават „Кинг Кримсън“. Първият им албум, In the Court of the Crimson King, излиза в края на 1969 г., като получава различни отзиви от възторг до пълно отричане. Времето обаче е най-добрият съдник и днес датата 10 октомври 1969 година, когато излиза албумът, неофициално се приема за рождения ден на прогресив рока.
петък, 24 ноември, от 17.30 часа
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg