Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристоф Русе дирижира „Милосърдието на Тит“ в Мадрид

събота, 30 декември, от 20 часа

БНР Новини
Моника Бачели (Секст) и Карина Говен (Вителия) в спектакъл на „Театро Реал“ в Мадрид на операта „Милосърдието на Тит“ от Моцарт
Снимка: teatro-real.com

В последната оперна вечер за тази година ви предлагаме документален запис на спектакъл от „Театро Реал“ в Мадрид на операта-сериа в две действия „Милосърдието на Тит“ от В. А. Моцарт.
„Милосърдието на Тит“ и „Вълшебната флейта“ са двете опери, които Моцарт композира в последната година от живота си – 1791. Започва работа по „Милосърдието“ по-късно, но е притиснат от сроковете и я завършва по-рано. Операта е поставена за пръв път в Прага на 6 септември 1791 г., три месеца преди смъртта на композитора. Събитието е коронацията на Леополд II, император на Свещената Римска империя, като крал на Бохемия. Първата постановка е дирижирана от самия Моцарт. Една любопитна подробност – на същата коронация се изпълнява и друго произведение на Моцарт – меса, която е дирижирана от Антонио Салиери (факт, който хвърля известна светлина върху хиперболизирана завист на Салиери към Моцарт).
„Милосърдието на Тит“ е опера-сериа в две действия на италиански език, по либрето от класическия поет на opera seria Пиетро Метастазио, преработено от Катерино Мадзола. Очевидно Моцарт остава доволен от работата на Мадзола по текста и в личния си дневник отбелязва, че „благодарение на неговия труд се е получила същинска опера“. Сюжетът е базиран частично върху труда на римския историк Светоний за живота на император Тит. Музиката на Моцарт е богата на драматична плътност, яснота и лекота, а образите са обрисувани с финес.

Действащи лица и изпълнители:
• Тит, римски император – Джереми Овъндън (тенор)
• Вителия, дъщеря на детронирания император Вителий – Карина Говен (сопран)
• Секст, млад патриций, приятел на Тит и влюбен във Вителия – Моника Бачели (сопран)
• Аний, млад патриций, приятел на Секст и влюбен в Сервилия – Софи Хармсен (сопран)
• Сервилия, сестра на Секст, влюбена в Аний – Силвия Шварц (сопран)
• Публий, Преториански префект, Главнокомандващ на Преторианската гвардия – Гуидо Локонсоло (бас)
Хор и оркестър на „Театро Реал“ – Мадрид
Диригент – Кристоф Русе


Съдържание на операта „Милосърдието на Тит“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05