Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизвестно за Ботев от будителя Георги Мъндев

Който от колекционер на марки се превръща в истински издирвач и откривател на малко известни свидетелства, свързани с Ботев и националната ни памет за него

БНР Новини
Фрагмент от изложбата, представяща колекцията на инж. Георги Мъндев
Снимка: Радио София

Инж. Мъндев открива марка с образа на Ботев, но оцветена в червено, вместо в синьо, което е обичайно за тази серия. Опитен  филателист го убеждава, че това е уникат. И г-н Мъндев почва да търси и други марки с образа на Ботев. Хобито му прераства в истинска мания, в историческо издирване, в истинска будителско дело. Днес е автор на необикновена изложба, която може да се види до края на януари в Музея на София, разположен в бившата Централна баня.   
Колекционерската му страст го довежда до неочаквани открития. Като свидетелството на Тодор Бучински - участник в нарочната комисия за установяване на точното място на гибелта на поета. Бучински се е срещал с Никола Обретенов и не всичко от тези срещи още е публикувано. В изложбата особено място заемат оригиналите фотоси на Тома Хитров, чиято фотография на Ботев е най-ценната. Колекционерът проследява хрониката на Ботевото безсмъртие, изразено през различните времена и политически режими -  картички, специални марки, покани, екслибриси, пощенски пликове. Успява да намери оригинални снимки на козлодуйския бряг и на първия кръст, издигнат в памет на убития Войвода и неговата чета. Притежава копие от речта на Иванка Ботева при откриването на паметника във Враца през 1890 г. Както и брой на вестник "Борба", който се издава в Канада и Съединените американски щати от българи, емигрирали след 9 септември 1944 г., с подписа на царица Йоана.

Първият скулптурен бюст на Ботев, дело на Юрдан Кръчмаров. Снимка: Радио София

Г-н Мъндев се е сдобил  и екземпляр от първото издание на "Христо Ботйов. Опит за биография" от Захари Стоянов. Открива и други редки находки – писма и телеграми от деца от далечната 1964 г., когато се създава корабът-музей "Радецки". Бисер в колекцията му е литографията на Георги Данчов-Зографина с образа на Ботев. На гърба ѝ има стихотворение, подписано от  Иванка. Не се знае дали това е Иванка Ботева.
Изложбата се открива с друга голяма находка – това е първият бюст на великия поет от незаслужено забравения скулптор Юрдан Кръчмаров (1895 – 1980).  Този знаменит ваятел е увековечил и образите на Васил Левски, акад. Андрей Протич, акад. Иван Буреш, Константин Величков и др.

Въпросната творба, изключително въздействаща, е създадена през 1928 г. и г-н Мъндев, заедно с младия си приятел, също ерудит и непримирим будител Иван Тренев, успяват да я извадят от мазето на „Пирогов“.
Как се добират до този бюст на Ботев, как успяват да го спасят, за да не бъде откраднат, ще научите, ако чуете целия разговор.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40