Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарски грешки

България е изправена пред риска да се упражнява дефанзивна медицина

БНР Новини
Д-р Мария Петрова
Снимка: Стаматина Никова

В последните 5 години има „бум“ на делата за лекарски грешки. Пациентски организации сочат, че нагласата на пациентите „да съдят“ се е покачила с 80%. Делата обаче не носят нищо позитивно. Дори да има осъдени, системата не се подобрява. Голяма част от тези дела „висят“ дълго време, защото няма експерти. Средната продължителност на една инстанция е около 2 години. Доста често хората умират, докато чакат справедливост.

„Най-съдените лекари са хирурзи, акушер-гинеколози, стоматолози и анестезиолози.“ – каза д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право. И допълни, че зачестява недоволството към общопрактикуващите лекари.
Недоволството на пациентите започна да се приема като норма. Най-често дела се водят при смърт на пациент, по-рядко при други хипотези – неправилна диагноза, неуспешна операция, неуспешно лечение и т.н.
Най-често срещаните проблеми са с медицинската документация и нейната правна същност. Ставаме свидетели на практикуването на дефанзивна медицина – защитна медицина за лекарите, но не и за пациентите. Много често в болниците се правят документни престъпления. Причините: да се „източи“ здравната каса, от недоглеждане или да се прикрие нередност.
Мерките, които трябва да се вземат са комплексни, не просто да се търси виновен, а да се цели подобряване на системата.

Разговорът с д-р Мария Петрова чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28