Въпросът, какво ще остане от нас за потомците във време, когато пишем имейли, публикуваме във фейсбук и в електронни издания и изобщо не пишем писма на хартия или на друг, нека го наречем по-материален носител, е вълнуващ и належащ. Защото – ако помислим трезво, с всичките тези наши виртуални деятелности обричаме на загиване една наука, изключително ценна и важна, каквато е архивистиката. Но какви архиви в дигиталната ера, когато пощите са ни защитени, профилите ни затворени, интернетното ни присъствие кодирано?! Или поне малко от малко кодирано: в известна степен, ако специално не се грижим (има такива хора, които запазват всяка чернова на свой текст в специални компютърни папки – за поколенията) да съхраняваме онова, което пишем, рисуваме, музицираме и т.н., то безвъзвратно ще се разсее из виртуалното пространство. Това е парадокс: от една страна, благодарение тъкмо на многобройните дигитални устройства, ние сме постоянно във взора на камери, обективи, монитори и други подобни – едни „следени човеци“ сме, ако перифразирам прочутата книга на Веселин Бранев; от друга, фактът, че не оставяме почти никакви следи на хартия, лента, винил или други носители ни фатализира в едно живеене без следа, без диря, без отпечатък – едни човеци без памет сме, да препратим към книгата на Музил. Тези въпроси, смятам, са изключително интересни и от историческа гледна точка, тъй като много от днешните случки вероятно ще останат без възможност да се осъществи онова проследяване, крепящо се на множество чернови, бележници, писма, паметни бележки и т.н.… Васил Левски е писал своето знаменито тефтерче („Agenda“), а нашите тефтерчета? Статусите ни във фейсбук ли? Или нещо друго, по-трайно? За всички тези неща говорим в предаването „Премълчаната история“ с доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“, и проф. Алберт Бенбасат от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg