Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прогнозата за времето или какво става в БАН?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Замисляли ли сте се какво би станало, ако БАН спре да работи само за един ден. На първо четене се сещам, че ще усетим спирането на прогнозата за времето, на мониторинга за радиацията, на епидемиологичния надзор и на компютърната вирусология. Казвам „на първо четене“, защото това изобщо не е изчерпателно изреждане на дейностите на 42-та института на БАН, всеки със своята особеност и тясна специализация. И няма съмнение, въпреки че във всекидневието влиянието на повечето от тях не се забелязва, че не може да се пренебрегне научната им работа в дългосрочен план.
Започвам коментара си така заради вчерашната информация в медиите, че на съвместно заседание на Общото събрание и Събранието на академиците и член кореспондентите ръководството на БАН е представило „Стратегия за развитие на БАН до 2030“.
Според критиците въпросната стратегия обаче предлага не реформи, а развитие и оптимизиране на академията при твърдото запазване на организацията, управлението и структурата, като се базира на нереалистичен анализ на „състоянието и международната видимост на институцията“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00