Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Салафизмът – същност, разновидности, перспективи

БНР Новини
Проф. Симеон Евстатиев и проф. Георги Каприев в студиото на "Премълчаната история"
Снимка: Емил Николов

Салафизмът е течение в исляма, което пледира за чистота на вярата. Това определение – макар и вярно, е твърде общо, а и подвеждащо – няма един-единствен салафизъм, а различни течения в границите на общото настояване за връщане към изконните постулати на исляма от времето на пророка Мохамед и първите халифи. В същото време прецизното вникване в същността на това характерно за исляма течение може да позволи доста по-обоснованото и въздействащо негово разбиране, доколкото не всички салафити са ислямски терористи, но пък всички ислямски терористи под една или друга форма изповядват догмите на салафизма. Тъкмо от тази гледна точка излизането на книгата на проф. Симеон Евстатиев „Салафизмът в Близкия изток и границите на вярата“ се явява мащабно изследване с изключителна стойност, чиито приноси са измерими не само в български, но и в световен контекст. Предаването „Премълчаната история“ обръща внимание на този капитален труд, който може много да открие не само за събитията и състоянието на днешния свят, но и на процеси в миналото, особено в рамките на ислямската цивилизация. Заедно с проф. Евстатиев в предаването ще гостува и проф. Георги Каприев, с чиято помощ вникваме в сблъсъка между християнство и ислям, в точките, където двете религии се съприкосновяват – точки и на различие, и на подобие. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54