Журналист. Четири години в румънски вестник, а сега – част от мултимедийна платформа, която експериментира с дигиталните инструменти за ангажиране на читателите. Мотото, което следва в живота, е: „Пиши!”. Това е Влад Урсулян – един от медийните иноватори в региона, взели участие в международната конференция на АЕЖ-България „(Р)еволюция в журналистиката“. Всички участници в тази конференция се обединиха около възможността за бизнес модел на задълбочена журналистика в полза на обществото. Моделът, който Влад следва несъмнено е за пример. Той е един от създателите на Къщата на журналиста – колектив от независими репортери, базирани в Букурещ. Работата им е да създават задълбочени истории за социалните проблеми в Източна Европа. Или както самите те казват, правят дълбоководна журналистика, т.е. репортажи, разследвания и мултимедийни проекти на теми, върху които традиционните медии не могат или пък не искат да работят. Учат се в движение, експериментират и обсъждат бъдещето на журналистиката непрестанно. Работили са с The Guardian, Channel 4, USA Today, Al Jazeera и много други медийни канали, но предпочитат да публикуват историите си в мултимедиен формат в собствения си сайт. Имат си истинска къща, в която живеят, поне някои от тях, работят и организират събития за читателите си, които ги подкрепят директно чрез дарения. Когато приключат с работата по някой важен материал, канят читателите да влязат в пряк контакт със съответната история. Пазят се от съмнително финансиране, затова и се издържат от обществени дарения, които им помагат да се развиват. Всеки желаещ да дари средства за бъдещите истории на колектива или пък да работи с журналистите в него, може да го направи в сайта на Къщата. Повече за това нетрадиционно журналистическо пространство ни разказва именно Влад Урсулян. Чуйте го!
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg