Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влад Урсулян и Къщата на журналиста

БНР Новини
Снимка: @AEJBulgaria

Журналист. Четири години в румънски вестник, а сега – част от мултимедийна платформа, която експериментира с дигиталните инструменти за ангажиране на читателите. Мотото, което следва в живота, е: Пиши!”. Това е Влад Урсулян – един от медийните иноватори в региона, взели участие в международната конференция на АЕЖ-България „(Р)еволюция в журналистиката“. Всички участници в тази конференция се обединиха около възможността за бизнес модел на задълбочена журналистика в полза на обществото. Моделът, който Влад следва несъмнено е за пример. Той е един от създателите на Къщата на журналиста – колектив от независими репортери, базирани в Букурещ. Работата им е да създават задълбочени истории за социалните проблеми в Източна Европа. Или както самите те казват, правят дълбоководна журналистика, т.е. репортажи, разследвания и мултимедийни проекти на теми, върху които традиционните медии не могат или пък не искат да работят. Учат се в движение, експериментират и обсъждат бъдещето на журналистиката непрестанно. Работили са с The Guardian, Channel 4, USA Today, Al Jazeera и много други медийни канали, но предпочитат да публикуват историите си в мултимедиен формат в собствения си сайт. Имат си истинска къща, в която живеят, поне някои от тях, работят и организират събития за читателите си, които ги подкрепят директно чрез дарения. Когато приключат с работата по някой важен материал, канят читателите да влязат в пряк контакт със съответната история. Пазят се от съмнително финансиране, затова и се издържат от обществени дарения, които им помагат да се развиват. Всеки желаещ да дари средства за бъдещите истории на колектива или пък да работи с журналистите в него, може да го направи в сайта на Къщата. Повече за това нетрадиционно журналистическо пространство ни разказва именно Влад Урсулян. Чуйте го!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50