Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. архитект Тодор Булев: Време е архитектурата да се превърне в човекознание

Какви са пейзажите от една възможна бъдеща България и защо е важно да ги визираме от днес

БНР Новини
Проф. архитект Тодор Булев
Снимка: Роси Александрова

Архитектурната мисъл и естетиката на средата, в която живеем, застават в центъра на разговора с проф. архитект Тодор Булев в „Нашият ден“. Дали наистина човечеството е необходим връх в еволюцията на материята и има ли своята роля в нейното развитие, по-точно – своята антиентропийна мисия – пита събеседникът в студиото и автор на „Изкуството Архитектура“. 

Този разговор започва с цитат от Достоевски: „Красотата ще спаси света…“ Според архитект Булев, авторът на „Престъпление и наказание“ визира ролята на онази дълбока връзка, благодарение на която красотата е израз не само на обществено и природно ценното в развитието на обществото и природата, но и необходим вектор в сътворяването на тези ценности. Нещо повече – архитектурата има особена роля за бъдещето на красотата, защото представлява универсален модел на естетически практики, главно в жизнената среда, но и не само в нея, вярва архитект Булев. И допълва: От утилитарната необходимост да има покрив над главата си, човекът създава изкуството – архитектура.

Дали съвременните архитекти изпълняват мисията си на полубогове от древността и каква е връзката между поколенията в професията в наши дни? Доколко архитектурните проекти получават адекватната си реализация и защо е важно да визираме пейзажите от една бъдеща възможна София и България именно от днес? Какво развълнува слушателите в разговора с архитект Булев и на какви слушателски въпроси отговори той – чуйте още в звуковия файл.





Ремонтът по столичната улица „Граф Игнатиев“
Разходка с психолог по столичната улица „Граф Игнатиев“

Психологът доц. Маргарита Бакрачева разглежда елементи от психология на градската среда по време на импровизирана разходка по столичната улица „Граф Игнатиев“. 
Доколко разбунването на духовете около ремонта на знаковата софийска улица влияе на психиката и възприятията ни и какво да очакваме като последствия и придобивки в естетическите и житейски проявления на потребителите на този вид градска среда – чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45