Върнячка баня (или още Врънска баня), се намира в Сърбия, на средна надморска височина 217 m с около 10 000 жители. Малкотоспретнато курортно селище винаги е оживено. Целогодишно посреща гости от близо и далеч, сред тях, разбира се, и доста българи. През града преминава река Западна Морава. Бреговете й са благоустроени, свързани с многобройни мостове, които си имат имена: Мост на математиката, Филмов мост, (наречен заради филмовия фестивал, който е сред културните маркери на града) и още, и още... Докато обиколим всички, ето ни неусетно при Моста на влюбените. По какво се познава? – По парапетите има изобилие от катинари, както и влюбени двойки наоколо. Пристигат от цял свят и бързат да поставят своя катинар с обет за вярност, запечатвайки мига с фото селфи. Ще попитате откъде туристите имат катинари, нали никой не тръгва на път, нарамил излишна железария в багажа. Правилно! Близкото павилионче услужливо предлага „закопчалки за вечна любов“ с всякакви размери. Другата голяма гордост на града са минералните извори. Те са 7 на брой и също си имат имена: Топла вода, Слатина, Снежник, Езеро, Боряк, Бели извор, Врънячко врело (Врънско врело). Лековитите свойства на водите са били познати още на римляните- легионери, охранявали дунавската граница на Горна Мизия през 2-4 век. По време на опознавателната разходка из града туристите откриват необичайна скулптура. Тя е на врабчето Гочко. Винаги се намира някой любознателен гост , който да попита дали всички врабчета във Върнячка баня ли си имат имена? Всъщност, като истински символ на града, Гочко е неповторим. Наречен е на близката планина Гоч. Нейната дължина е 10-12 km в посока изток-запад, най-високият ѝ връх Кръня е с 1127 m надморска височина. В планината са оформени маркирани туристически пътеки. Има възможност за целогодишен спорт и туризъм. Спортният клуб на града също се нарича „Гоч“.
Интересен момент е как градът получава името си. Преди много години по тези места се отбива пътешественикът Феликс Каниц. Попада на селцето Врънци. Споменава го в пътеписите си. Постепенно хората започват да свързват Врънци с баните, мястото се превръща в географски ориентир за района. Днес, когато за разстоянията се ориентираме и по километрите, знаем, че областният град Кралево отстои на 27 км, Крушевац – на 34 км, Ниш – на 125 км, столицата Белград – на 200 км. Българските туристи често посещават Върнячка баня, заради лековитите минерални води, възможностите за спа-удоволствия, вкусната храна, езиковата близост и сравнително краткото време за път. Пламен Матеев е отличен познавач на района, работил е дълги години като икономически представител на България в Сърбия. Предлага нашата обиколка да започне от извора Снежник. Това е любима отправна точка за разходка и на местните хора, ще добави малко по-късно Мина Станоевич.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg