Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храна за гледане

4
Караваджо, "Кошница с плодове"
Снимка: Wikipedia

Храната е вълнуваща тема за художниците, откак съществува светът. И далеч не само буквално като пържените яйца, които татко Джепето, бащата на Пинокио, беше нарисувал на стената в дома си.

Изображения на храна има по фараонските саркофази и вилите на римските патриции, в ренесансовите стенописи и картините на старите майстори. Няма съмнение, че изкуството обича да похапва. Какво обаче кара хората да рисуват всички тези рязани дини, зрели плодове, печени фазани и варени омари?

Отговорът е на клик разстояние. Ако в близките дни не ви е попаднала снимка на храна, вероятно не сте потребители на социалните мрежи. Битката за перфектната снимка на авокадо за Instagram накара мнозина да отвържат твореца в себе си.

Каква светлина? Под какъв ъгъл? Как да пресъздам колорита и коя е най-добрата композиция? Въпросите, които са вълнували малките холандци преди пет века, терзаят и съвременния човек, озовал се пред съблазнителна чиния, въоръжен с камера. 

И едно предупреждение: в Германия от 2013 г. произведенията на шеф-готвачите са обект на творческа собственост, защитена със закон. Засега осъдени за снимка на немски деликатеси няма, но човек никога не знае.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54