Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ти, непрестанна новина“ – нова книга с поезия от Иван Ланджев

БНР Новини
Георги Господинов и Иван Ланджев
Снимка: Владислав Христов

Още преди своята премиера, новата стихосбирка на Иван Ланджев „Ти, непрестанна новина“ се превърна в поетичен бестселър. Редактори на книгата са Георги Господинов и Иван Теофилов.

Иван Ланджев е поет, есеист и сценарист. Доктор по руска класическа литература в СУ "Св. Климент Охридски", където е завършил и философия и културология. Победител в Националния конкурс за поезия "Веселин Ханчев" (2009), носител на Наградата за дебют "Южна пролет" (2011), на наградата "Памет" (на името на Георги Рупчев) (2014), два пъти номиниран за Националната награда за поезия "Иван Николов" (2010; 2014). Освен на „Ти, непрестанна новина“, Иван е автор и на стихосбирките: "По вина на Боби Фишер" (2010) и "Ние според мансардата" (2014).

За най-новата му стихосбирка Иван Теофилов пише: „Още  встъпителното стихотворение с възпламененото  Allergо и с множествата раздвижени драматични аспекти в странната си визия предупреждава, че ще четем поезия, изградена на принципа на параболичното и афористичното  удвояване. И ето особеността на нейната магика: в развръзката на  разразилата се интимна  драма отеква категоричната, заключителна реплика на любимата:”Това са твърде много думи”.  И в душата на любимия  опустошителните думи на раздялата  хукват  в невъобразим трафик, превърнати в безброй нелепи метаморфози из криволиците на омързения му делник. И  тази толкова необичайно  разказана трудна любов, зачената със звездното заклинание: „Ако Бог обича всички, аз обичам само теб”  и приключила катастрофално, ще  се появява и вмъква многократно из житейските плетеници в книгата с все по-ярко  прозиращата  автобиографичност. В сбор от прецизно  обмислени монолози . С усилията на един изострен поглед и една почти неограничена интелектуална свобода. Но този развълнуван поток от изящни  размишления  не заслужава баналното определение „изповедност”. По-скоро всичко изразено тук бих оприличил на своеобразни есета в стихове, одухотворени и потопени  в меката тоналност на скепсиса. И разбира се, с твоето волево упорство придобили  цялостно въздействие на постигнатото.“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33