Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато законът стане несправедливост, съпротивата е дълг

Какъв е смъртният грях на дюните на Иракли, че ги премаза багер?

БНР Новини
Ива Дойчинова, Борислав Сандов и Васил Гюров
Снимка: Росица Михова

Безобразното унищожаване на природата, което се случва през лятото, започва през зимата. Дюните на Иракли, един от малкото девствени плажове, останали по нашето Черноморие, осъмнаха разкопани.

На място се изливат безобразни количества бетон. Освен, че се оформя незаконен строеж, пътят е затворен и се спира достъпът до плажа, което е недопустимо. Подменя се географско наименование - мястото, познато като Иракли, в момента се нарича Вая – това разказа Татяна Христова, очевидец на случващото се. Тя се включи по телефона в студиото на „Нашият ден“.

Тонка Атанасова, директор на Регионална екоинспекция Бургас, каза, че собственикът на строежа има разрешение, но окачестви унищожаването на дюните като възмутително.

„Иракли не беше ли защитена територия?“ - риторично пита Васил Гюров вече от студиото, с което повдигна основния нерешен въпрос за приватизирането на природни ресурси, които са и би трябвало да бъдат достъпни за всички.

„Когато законът стане несправедливост, съпротивата е дълг. - каза още той. Не можем да наричаме "закон", акт, който легитимира беззаконие."

„Какво означава частна собственост върху плаж?“ - включи се и Борислав Сандов, съпредседател на "Зелените".

Основните проблеми пред опазването не само на плажове, но и на други природни обекти, според Сандов са два: тежкото политизиране на институциите в България, изместването на експертите и обезкървяването на отговорните за опазването на природата държавни структури. Той даде пример с Регионална екоинспекция Бургас, която покрива голяма територия, а се състои само от трима души.

Повод за оптимизъм все пак има и той е в спирането на скандалните промените за Пирин.

Има начин да се постигне баланс между икономическо развитие и опазване на природата и той минава през спазване на законите. Усвояването на европейски средства е свързано и със спазването на европейски закони.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26