Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: С една сизифовска повторяемост редуваме възторзи с униние в политиката

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Преди дни социологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл“, представи книгата си „Политическият процес и общественото мнение в България през 2018 г.“ Тази книга излиза за поредна година и е сборник от социологически данни като и наръчник как да се четат те, но тя е и вид летопис – хроника на събития и нагласите към тях. С Първан Симеонов коментираме защо българското общество е свикнало с политическите скандали и как се отразяват те на нагласите на хората.

„Политическите скандали могат да объркат обществото, дори и да го отвратят от политическия процес и да го накарат да мисли за нови алтернативи. Истината е, че през последните 15-20 години, всяко мислене за нови алтернативи е завършвало с разочарования. В този смисъл като че ли българското общество повтаряше една и съща грешка – да проектира огромни надежди и очаквания върху някаква нова личност, която идва с идеята, че ще махне всички предходни. И така с една Сизифовска повторяемост редуваме възторзи с униние в политиката. А скандалът е своеобразна тъкан на политическите процеси у нас, защото самата българска политика е скандална. Тя през последните години е все по-зависима не от правилата, а от целесъобразността и нечия лична воля. И аз се боя, че дори и във властта да има смяна, няма да настъпят съществени промени в политическите процеси у нас. Такъв стана политическият вкус, просто трайно навикнахме с това да имаме политика – ден за ден, без опит за стратегическо  лидерство. Политика, която не казва „след мен“, ами казва: „след общественото мнение“. Но един от големите изводи на нашите проучвания е, че общественото мнение не винаги е в обществен интерес. А уви, ние имаме политика, която много се нагажда спрямо общественото мнение, един политически маркетинг, в който се разполагаме според предпочитанията на гласоподавателя, вместо да ги формираме. И разбира се при едно такова лековато разбиране за политиката, няма как скандалът да не стане нейна основна тъкан. И не бива да забравяме, че живеем в медийна среда, която отхвърля големите въпроси и се концентрира върху не толкова значимите. Затова и скандалите ще кънтят. И това не е само български проблем в момента. Погледнете САЩ, погледнете западния свят. Навсякъде има криза на смисъла, криза на пътя, криза на посоката. Консуматорските и в голяма степен задоволени общества се оказаха и удивително изнежени, и нямат съпротивителните  сили да понесат и минимална заплаха. И затова неистово се обръщат към екзотични опции и избори. А у нас ние ги правим вече в продължение на много години. Така че политиката за съжаление става все по-грозно занимание не само у нас. Опасението, че можеш да загубиш това, което имаш е много по-силно от това да нямаш. Колкото до доверието, като че ли по-вярната дума би била недоверие, и това е основната характеристика на българския политически процес – подчертано недоверие към голямата част от политическите играчи“.

Чуйте целия разговор с Първан Симеонов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26