Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програма „Христо Ботев“ празнува и предава от НИМ

| обновено на 01.03.19 в 16:50
16
Снимка: @NationalMuseumOfHistoryBulgaria

„Семейно радио“ нетрадиционно и празнично ще предава от Националния исторически музей. Екипът не само ще отбележи датата 3 март, но и ще създаде празник, проследявайки вълнуващи истории, свързани с пътя към свободата.
Националният исторически музей ще е центърът на събитията, но колеги от екипите на „Семейно радио“ и „Нашият ден“ ще се включват с репортажи от цялата страна, за да провокират размисли за наследството на миналото и приемствеността му днес.
Музеят ще бъде отворен за посетители от 9.00 ч., а празничното издание на „Семейно радио“ в екип Ирина Вълчанова, Александър Райчев и Веселина Даковска започва в аванс с един час по-рано.

Радиоколата с подвижното стерео студио на БНР пред сградата на Националния исторически музей, откъдето се излъчи „Семейно радио“ на 3 март. Снимка: Кирчо Стоичков
На Националния празник 3 март в директното предаване от Националния исторически музей очаквайте:
„Детското БНР“: Разходка из залите на Националната галерия „Квадрат 500“, за да опознаем България и българите – такива, каквито са били те преди повече от 100 години и ще се включим и в тематичните музейни турове на галерията.
„Наследници на песента“ – авторска рубрика на Мирослав Василев: Село Свежен, община Брезово – архитекурно-исторически резерват в Сърнена Средна гора. Разговор с наследници на първото селско читалище в България, което отбеляза 150 години с гостуващи музиканти от Белгия. За културно-историческото наследство на селото и инициативите за неговото опазване разказват кметът Христо Енков, секретарят на читалището Дорте Енков и историкът Иво Тавитян.
Ивайло Шопски от пътуващо читалище „Бащино огнище“ разказва за Пеевия род от град Трън и неговата роля в борбата за Освобождение.
Интервю с директора на НИМ доц. Бони Петрунова – визия за развитие.
Историческа разходка из НИМ с екскурзовода Стоянка Янакиева – репортаж.
 • Плевен отбелязва 141 години от Освобождението на България – кореспонденция на Латинка Светозарова.
Историята на бронзовия лъв над входа на „Паметника на свободата“ на връх Шипка – репортаж.
• Ирина Вълчанова и историка Михаил Симов – директно от Зала 4 на НИМ, за експонатите, свързани с Освобождението – историята на Кръста от костницата на руските войници в Сан Стефано
Специален гост: историкът и философ Андрей Захариев за измеренията на свободата преди и сега.
Историята на часовника на Иван Бобевски, подарък от руския цар Николай II, въоръжението на руските войски и опълченците – интервю на Ирина Вълчанова и историка Михаил Симов.
Разговор с посетители в музея, обявяване на игра с гостите на НИМ и втори исторически тур из НИМ – репортаж.
Директно включване от Стара Загора: Ритуал за издигане на Националното знаме пред сградата на Общината започва в 11.00 часа, паметно шествие „За свободата… Да развеем българското знаме“.
Историята на Браилското знаме и връчването на дипломи от директора на НИМ доц. Бони Петрунова на правнуците на Стилияна Параскевова във връзка с направеното от тях дарение.
Режисьорът Костадин Бонев за ролята на документалното кино в отразяването на историческите теми.
Кореспондентът на БНР във Враца Ива Антонова разказва историята на паметника „Дядо Йоцо“ в село Очиндол.


Вижте във фотогалерията как протече празничното предаване „Семейно радио“ на програма "Христо Ботев" на 3 март, което се излъчи от Националния исторически музей.
Снимките са ни предоставени от НИМ/Михаил Ваклинов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09