Мегалитните комплекси като част от култовите представи на древните хора, свързани със свещените измерения на Отвъдното и Космоса, срещани в различни региони на нашата планета поразяват не само специалистите, но и всеки любознателен човек. Както и фактът, че тези сакрални скални паметници продължават да се правят хилядолетия, без да се променят съществено основните принципи на създаването им.
С доц. Любомир Цонев от Института по физика на твърдото тяло „Акад. Георги Наджаков“ при БАН коментираме различните хипотези, свързани с прочутия Стоунхендж, с древните „пътища“ на каменните градежи от типа „кромлех“ по света, както и с „кандидатите за слава“ на българския Стоунхендж.
Допълнителни щрихи по повод на проучванията на друг забележителен вид древни градежи – долмените и най-вече на каменните кариери, от които са били добивани плочите за изграждането им в Сакар добавя ръководителят на отдел „Археология“ в Регионалния исторически музей в Хасково Станислав Илиев, който споделя своите хипотетични изводи за тайнствените каменоделци и технологиите за създаването на тези мегалити.
В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...
Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..
В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..
Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg