По света има много музеи. Сред дългата поредица от класически музеи на изобразителното изкуство и тематичните, като тези на литературата, на музиката, на мебелите и мемориалните, посветени на известните личности, а също и на шапките, на часовниците, на ретроавтомобилите… съществуват всякакви други, които понякога може да изненадат и най-освободеното въображение. Музеи, в които са събрани артефакти и документи, представящи почти всички социални дейности на човека – музеи на секса и на канабиса, на погребалните ритуали, музеи на средновековните мъчения, музеи на татуировките, на обувките, на дамските чанти, на храната и още и още…
Но има и такива музеи, в залите на които посетителите ще открият също любопитни истории, но с дъх на омайни аромати и романтични мечти – сбъднати и несбъднати… Това е усещането, което предлагат музеите на кафето по света.
Може би около тази напитка се носят най-много и най-разнообразни легенди, което я прави, заедно с вкусовите ѝ качества, една от най-известните и предпочитани векове наред. Изследователите на историята на кафето считат, че началото на кафеената „инвазия“ е през XVI век. Имало е години, през които консумацията на кафе е била забранена. Но за кратко! И оттогава неговото разпространение по света не спира. Кафето вдъхновява и творците. Дори Йохан Себастиан Бах създава музикално произведение, посветено на кафето. В началото на XVIII в. той написва „Кантата за кафето“.
За да ни разкажат за някои музеи на кафето и историята на кафето, в това предаваме ни гостуват младите баристи Саня Кисьова и Никола Кирилов.
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" може да бъде видяна до 14 март в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Експозицията, която включва 5 по-мащабни скулптури и над 20 пластики, беше открита от художничката Долорес Дилова, художничката. Тя каза, че това са непоказвани творби на автора, който с творчеството си респектира и вдъхновява. По..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актрисата Ивана Керанова е номинирана в категорията "Дебют". Номинацията е за ролята на Фем в спектакъла "БиФем" от Людмила Петрушевска – п остановка на Ростислав Георгиев в Драматичния театър..
Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg