"Разделението в БНР ще се преодолее с диалог и разговори с аргументи". Това заяви и.д. генералният директор на БНР Антон Митов в предаването „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“. В четвъртък (17 октомври) Съветът за електронни медии назначи за временно изпълняващ длъжността генерален директор на БНР Антон Митов, досега директор на "Архивен фонд" на общественото радио. Митов ще изпълнява длъжността до избиране на нов генерален директор, което трябва да стане до 3 месеца след освобождаването на Светослав Костов от длъжността.
"Разделенията идват повече от профсъюзите – всъщност и двете страни са прави, ако мога така да се изразя дипломатично. От едната страна профсъюзите се грижат повече за социалните неща на колегите, докато от другата страна малко отидоха в по-политическо измерение. Иначе като цяло нещата са по-спокойни", каза Антон Митов и постави акцент върху бюджета:
"Имаме тежка работа. Предстои да се приеме бюджетът за следваща година, договорите с продуцентските и изпълнителски права, съавторските права. Не съм запознат още и с бюджета до края на годината".
И.д. генералният директор заяви, че не е срещнал отпор от страна на Управителния съвет на БНР, наследен от предишния генерален директор Светослав Костов: "На първата ми среща с Управителния съвет не усетих съпротива и нежелание на колегите да работят с мен".
Митов изказа задоволство, че радиото е успяло да си запази музикалните състави. Но изрази съжаление за размера на бюджета: "Проблемът винаги е бил и ще си остане бюджетът. Бюджетът, за съжаление, е като за малко по-бедна страна в ЕС".
Запитан за конкурса за директор на "Хоризонт", Митов отговори:
"Аз там търся човек. Разбрахме се засега. Ще го вземем това решение с УС на БНР и няма да продължаваме рекламата за конкурс за директор на "Хоризонт". Имам предвид, ще разбера, имам среща с един колега, който може да умиротвори ситуацията и да изкара поне тия три месеца, докато се избере или намери подходящ човек за програма "Хоризонт", която е лицето на БНР."
Антон Митов подчерта, че ролята на общественото радио е да помага, да образова хората, да разяснява. И ако може на достъпен език: "И другото е – трябва да се превърнем в национално обществено радио. Още не се изпълняват функциите на обществено радио, както на мен ми се иска. Повече разговори да има – особено във втората програма "Христо Ботев" – дискусии на сериозни философски, художествени, може и политически теми."
Антон Митов работи в БНР от 1977 г. и кариерата му е свързана основно с програма „Христо Ботев“. Бил е автор и водещ на серия от предавания, сред които "Как си ти?", "Антон Митов шоу", "Хоризонт на вълните на младостта".
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg