Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хората, които променят България“ – вдъхновение за всеки ден

БНР Новини
Даниел Пенев, Маргарита Доровска, Бистра Иванова, Ива Дойчинова и Венелин Добрев
Снимка: Здравко Петров

„Хората, които променят България“ е сборник с портрети на хора, за които не чуваме толкова често, тъй като не са депутати или министри, но всъщност са доста по-важни, защото бавно, постепенно, но упорито променят страната ни към по-добро.

Героите на книгата са 30 на брой (с това не се изчерпват способните хора у нас) - и са точно колкото са годините на прехода.

В студиото на „Нашият ден“ гостуват авторът на книгата Даниел Пенев и трима от представените в нея личности – Маргарита Доровска от музея „Дом на хумора и сатирата”, Венелин Добрев, „Успелите” и Бистра Иванова от „Мулти култи колектив”.

„И като става дума за промяна - тя не е непременно нещо радикално, напротив, понякога повратните точки идват вследствие на малки, но решителни и последователни стъпки в добрата посока. Промяната винаги започва от теб. На България не й трябват супергерои, трябват малки неща всеки ден. Понякога промяната идва с това да изметеш пред блока и да поздравиш съседите си“ – казва Венелин Добрев.

Маргарита Доровска, която е завършила куриране на съвременно изкуство в Кралския колеж по изкуствата в Лондон, е директор на Дома на хумора и сатирата в Габров. Тя оценява мащаба на промените, настъпили след 1989 г., но и дава висока оценка на направеното от предшествениците й, начело със Стефан Фъртунов, който създава и развива Дома на хумора. За нея Габрово е градът с най-вълнуваща история в България.

„Хората не си дават сметка, че понякога не е важно да създаваш алтернатива, а да работиш върху основата" – казва Доровска, разказвайки за работата си.

Бистра Иванова стои зад "Мулти култи колектив", които от 2011 организират кулинарни събития, на които се представят мигрантските общности у нас. Споделянето на храна и традиция е прекрасен начин да опознаеш другия, да надникнеш в културата му и да се поотърсиш от предубежденията си.
Бистра се занимава с каузата на чужденците от 2010 г., професионалният й път се развива от доброволец, през координатор проекти, мениджър проекти и т.н.

Във втората част на разговора събеседниците посочват своите фаворити сред останалите 30 герои на книгата.

Чуйте разговора, който вдъхва надежда, че България дава възможност за развитие на способните си млади хора и извън колцентровете в големите градове, че има добри неща, които предстои да бъдат направени за първи път, а и такива, които ще бъдат поправени към по-добро.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26
Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист  Бюлент Мюмюнов , отразявал събитията от френската столица. Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо.  По думите на журналиста светът..

публикувано на 13.09.24 в 10:39

Проектът Inspire в търсене на решения за превенция на насилието над деца

По данни на УНИЦЕФ почти всяко второ дете в България е преживяло някаква форма на насилие преди да достигне пълнолетие. Най-разпространено е емоционалното, следвано от физическото и сексуалното насилие. Пренебрегването също е насилствена форма.   Защо и как може да се подобри националната подкрепа за превенция, интервенция на насилието над деца..

публикувано на 13.09.24 в 10:02
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23