„Хората, които променят България“ е сборник с портрети на хора, за които не чуваме толкова често, тъй като не са депутати или министри, но всъщност са доста по-важни, защото бавно, постепенно, но упорито променят страната ни към по-добро.
Героите на книгата са 30 на брой (с това не се изчерпват способните хора у нас) - и са точно колкото са годините на прехода.
В студиото на „Нашият ден“ гостуват авторът на книгата Даниел Пенев и трима от представените в нея личности – Маргарита Доровска от музея „Дом на хумора и сатирата”, Венелин Добрев, „Успелите” и Бистра Иванова от „Мулти култи колектив”.
„И като става дума за промяна - тя не е непременно нещо радикално, напротив, понякога повратните точки идват вследствие на малки, но решителни и последователни стъпки в добрата посока. Промяната винаги започва от теб. На България не й трябват супергерои, трябват малки неща всеки ден. Понякога промяната идва с това да изметеш пред блока и да поздравиш съседите си“ – казва Венелин Добрев.
Маргарита Доровска, която е завършила куриране на съвременно изкуство в Кралския колеж по изкуствата в Лондон, е директор на Дома на хумора и сатирата в Габров. Тя оценява мащаба на промените, настъпили след 1989 г., но и дава висока оценка на направеното от предшествениците й, начело със Стефан Фъртунов, който създава и развива Дома на хумора. За нея Габрово е градът с най-вълнуваща история в България.
„Хората не си дават сметка, че понякога не е важно да създаваш алтернатива, а да работиш върху основата" – казва Доровска, разказвайки за работата си.
Бистра Иванова стои зад "Мулти култи колектив", които от 2011 организират кулинарни събития, на които се представят мигрантските общности у нас. Споделянето на храна и традиция е прекрасен начин да опознаеш другия, да надникнеш в културата му и да се поотърсиш от предубежденията си.
Бистра се занимава с каузата на чужденците от 2010 г., професионалният й път се развива от доброволец, през координатор проекти, мениджър проекти и т.н.
Във втората част на разговора събеседниците посочват своите фаворити сред останалите 30 герои на книгата.
Чуйте разговора, който вдъхва надежда, че България дава възможност за развитие на способните си млади хора и извън колцентровете в големите градове, че има добри неща, които предстои да бъдат направени за първи път, а и такива, които ще бъдат поправени към по-добро.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg