Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Кино свобода“ и нов прочит на Нежната революция в Чешкия център

Снимка: @sofiaczechcentre

„Саметови листопад“ или Кадифеният ноември – с поредица от събития Чешкия център в София – бележи 30 години от Нежната революция.

Дискусии, безплатни прожекции на „филми от трезора“, създадени в годините на чешката „Нова вълна“, само за да бъдат спрени от разпространение веднага след премиерата, изложби и по-ново кино, основно от първите години на демокрацията, се опитват да нарисуват една немонологична картина на събитията от ноември 1989 г. и ефектите им до днес.

Изненадващо програмата е дело на двама души, твърде млади за да помнят края на осемдесетте. Цялостната концепция е на Ондржей Чижек, а филмите подбира Томаш Драхорад – и двамата стажанти в Чешкия център.

Прожекциите, под наслов „Кино свобода“, започват от днес, 15 ноември, в 18.30 часа с мюзикъла „Дим“, а в събота и в неделя ще бъдат показани още 7 чехословашки филми, тематично свързани с ноемврийските събития и общото разбиране за свободата, всички с вход свободен.

В интервюто Ондржей Чижек говори за концепцията на „Кадифения ноември“, а Томаш Драхорад за киноселекцията. Преводът е на Силвия Дерибеева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47