Благодарният човек е щастлив човек. За посланията на американския Ден на благодарността. За това дали умеем да бъдем благодарни, Анджела Родел, преподавател, музикант, актриса, преводач, изпълнителен директор на българо-американската комисия за образователен обмен "Фулбрайт" гостува на "Нашият ден", заедно със своята дъщеря Керана Христова. Анджела беше преводач на месец ноември на Столичната библиотека. Седем български романа са отпечатани в неин превод в САЩ и Великобритания. Сред тях са „Захвърлен в природата” на Милен Русков (2011), „18% сиво” на Захари Карабашлиев (2013) и „Физика на тъгата” на Георги Господинов (2013), като последният роман попада в кратките списъци за номинация на двете най-престижни награди за преводна литература в САЩ.
Защо е важно да сме благодарни
"Денят на благодарността е най-хубавият американски празник, защото не е свързан с купуване и консуматорство. Целта е да бъдем заедно с близките си поне един ден в годината. И да си кажем: "Виж какво имам", за да осъзнаем колко сме богати – не само материално, а и душевно."
Как избрах България
"Стана по случайност, както стават най-хубавите неща. Когато бях в Йейл 1-ви курс студентка, имаше един женски славянски хор, който пее музика от цяла Източна Европа. И аз като чух българските песни, с аранжиментите на Филип Кутев... и просто се влюбих в тази музика. Като стипендиант на "Фулбрайт", дойдох в България и се фокусирах върху българската култура и българското народно пеене."
Анджела – посланик на българската култура в САЩ
"За мен е голяма чест да бъда като посланик на българската култура в Америка, да дам нещо обратно на България. Аз толкова много съм взела като културно и духовно богатство от България, че се чувствам в дълг."
Умеят ли българите да бъдат благодарни
"Понякога българите имат тенденцията да фокусират върху негативното, едно черногледство. За това има исторически причини. Но може би трябва да се опитате да погледнете отвъд това черногледство и да видите, че има проблем, има и предизвикателство. Но има и страшно много хубави неща – вашата прекрасна природа, музика, храна... хората са сърдечни, българите ценят семейството."
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg