Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мачизмът и сексуалният тормоз на работното място

Ивана Мурджева, Ива Дойчинова, Зорница Аспарухова и Димитър Дринов
Снимка: Светлана Тодорова

Толерантни ли са българите към сексуалния тормоз на работното място? Само мъжът-началник ли е автор на подобни прояви? Възпитава ли филмовото изкуство култура на нетърпимост към проявите на този тип насилие в полето на служебните взаимоотношения?

Поводът за тази дискусия е излизащия днес в България „Бомба със закъснител“, който ни кани да надникнем зад кулисите на най-могъщата и противоречива медийна империя на всички времена. Три емблематични за нашето време актриси – Никол Кидман, Чарлийз Терон и Марго Роби ще ни направят свидетели на разтърсващия скандал, довел до изобличаването и оттеглянето от длъжност на създателя на Fox News Роджър Ейлс.
Филмът е създаден въз основа на истински скандал, който кулминира пред 2016 г. Гретчен Карлсън става първата водеща, подала жалба срещу Ейлс. След Карлсън още много жeни cъoбщaвaт, чe ca пpeтъpпeли ceĸcyaлнo пoceгaтeлcтвo oт cтpaнa нa ocнoвaтeля нa Fох.

В студиото на „Нашият ден“ коментират – Зорница Аспарухова, водещ на „Кино култура“, Димитър Дринов, разпространител на филма и юридическият консултант на предаването Ивана Мурджева.

Зорница Аспарухова разказа и за други случаи на ceĸcyaлнo пoceгaтeлcтвo в кино индустрията и зараждането на движението #MeToo.

„Във всички анализи и изследвания на база защита от дискриминация се признава, че в основата стоят стереотипи и предразсъдъци. В България на 9 място е поставена жената, като обект на дискриминацията. В анкета 33% от хората в Европейски съюз казват, че жената е обект и това е недопустимо посегателство – а в България са само 11%. Това обяснява малкия брой заведени дела за сексисъм.

Каква е нагласата кой трябва да създаде среда, която да защитава от дискриминационно поведение. Анкетираните в Европа смятат, че това е семейството, училището – чрез образование и медии, у нас масовото мнение (75.6%) е, че държавата трябва да вземе мерки.“ – сподели впечатления Ивана Мурджева

#MeToo се е превърнало в идеология и се е загубила първоначалната идея. Трябва да се говори за този проблема, да се обсъжда и да възпитаваме децата в семейството за да има резултат, допълни Димитър Дринов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Стоянова и Георги Събев в градините си

За градинарството и храната с любов

Ива Стоянова и Георги Събев имат зеленчукови градини и парници в ямболското село Ханово, откъдето е родът на Георги. И двамата са с професии, свързани с растенията и храната – Ива е ландшафтен архитект, а Георги е готвач, с дълъг стаж в ресторанти в Скандинавия, включително и като главен готвач, включително в ресторанти в дивата природа, където всичко..

публикувано на 19.09.24 в 16:25

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43