Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мачизмът и сексуалният тормоз на работното място

Ивана Мурджева, Ива Дойчинова, Зорница Аспарухова и Димитър Дринов
Снимка: Светлана Тодорова

Толерантни ли са българите към сексуалния тормоз на работното място? Само мъжът-началник ли е автор на подобни прояви? Възпитава ли филмовото изкуство култура на нетърпимост към проявите на този тип насилие в полето на служебните взаимоотношения?

Поводът за тази дискусия е излизащия днес в България „Бомба със закъснител“, който ни кани да надникнем зад кулисите на най-могъщата и противоречива медийна империя на всички времена. Три емблематични за нашето време актриси – Никол Кидман, Чарлийз Терон и Марго Роби ще ни направят свидетели на разтърсващия скандал, довел до изобличаването и оттеглянето от длъжност на създателя на Fox News Роджър Ейлс.
Филмът е създаден въз основа на истински скандал, който кулминира пред 2016 г. Гретчен Карлсън става първата водеща, подала жалба срещу Ейлс. След Карлсън още много жeни cъoбщaвaт, чe ca пpeтъpпeли ceĸcyaлнo пoceгaтeлcтвo oт cтpaнa нa ocнoвaтeля нa Fох.

В студиото на „Нашият ден“ коментират – Зорница Аспарухова, водещ на „Кино култура“, Димитър Дринов, разпространител на филма и юридическият консултант на предаването Ивана Мурджева.

Зорница Аспарухова разказа и за други случаи на ceĸcyaлнo пoceгaтeлcтвo в кино индустрията и зараждането на движението #MeToo.

„Във всички анализи и изследвания на база защита от дискриминация се признава, че в основата стоят стереотипи и предразсъдъци. В България на 9 място е поставена жената, като обект на дискриминацията. В анкета 33% от хората в Европейски съюз казват, че жената е обект и това е недопустимо посегателство – а в България са само 11%. Това обяснява малкия брой заведени дела за сексисъм.

Каква е нагласата кой трябва да създаде среда, която да защитава от дискриминационно поведение. Анкетираните в Европа смятат, че това е семейството, училището – чрез образование и медии, у нас масовото мнение (75.6%) е, че държавата трябва да вземе мерки.“ – сподели впечатления Ивана Мурджева

#MeToo се е превърнало в идеология и се е загубила първоначалната идея. Трябва да се говори за този проблема, да се обсъжда и да възпитаваме децата в семейството за да има резултат, допълни Димитър Дринов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55