Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мачизмът и сексуалният тормоз на работното място

Ивана Мурджева, Ива Дойчинова, Зорница Аспарухова и Димитър Дринов
Снимка: Светлана Тодорова

Толерантни ли са българите към сексуалния тормоз на работното място? Само мъжът-началник ли е автор на подобни прояви? Възпитава ли филмовото изкуство култура на нетърпимост към проявите на този тип насилие в полето на служебните взаимоотношения?

Поводът за тази дискусия е излизащия днес в България „Бомба със закъснител“, който ни кани да надникнем зад кулисите на най-могъщата и противоречива медийна империя на всички времена. Три емблематични за нашето време актриси – Никол Кидман, Чарлийз Терон и Марго Роби ще ни направят свидетели на разтърсващия скандал, довел до изобличаването и оттеглянето от длъжност на създателя на Fox News Роджър Ейлс.
Филмът е създаден въз основа на истински скандал, който кулминира пред 2016 г. Гретчен Карлсън става първата водеща, подала жалба срещу Ейлс. След Карлсън още много жeни cъoбщaвaт, чe ca пpeтъpпeли ceĸcyaлнo пoceгaтeлcтвo oт cтpaнa нa ocнoвaтeля нa Fох.

В студиото на „Нашият ден“ коментират – Зорница Аспарухова, водещ на „Кино култура“, Димитър Дринов, разпространител на филма и юридическият консултант на предаването Ивана Мурджева.

Зорница Аспарухова разказа и за други случаи на ceĸcyaлнo пoceгaтeлcтвo в кино индустрията и зараждането на движението #MeToo.

„Във всички анализи и изследвания на база защита от дискриминация се признава, че в основата стоят стереотипи и предразсъдъци. В България на 9 място е поставена жената, като обект на дискриминацията. В анкета 33% от хората в Европейски съюз казват, че жената е обект и това е недопустимо посегателство – а в България са само 11%. Това обяснява малкия брой заведени дела за сексисъм.

Каква е нагласата кой трябва да създаде среда, която да защитава от дискриминационно поведение. Анкетираните в Европа смятат, че това е семейството, училището – чрез образование и медии, у нас масовото мнение (75.6%) е, че държавата трябва да вземе мерки.“ – сподели впечатления Ивана Мурджева

#MeToo се е превърнало в идеология и се е загубила първоначалната идея. Трябва да се говори за този проблема, да се обсъжда и да възпитаваме децата в семейството за да има резултат, допълни Димитър Дринов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26