Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зараза...

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Коронавирус – да разсеем митовете за изтърван от лаборатория вирус или биологично оръжие. Няколко града в Китай са с обявена карантина (5 града с 40 млн. население). У нас започнаха грипните ваканции. Актуалните здравни теми налагат спешен разговор с доцент Атанас Мангъров, консултант по педиатрия и инфекциозни болести. 

"Това са вируси, които ги има, откакто свят светува. Тези вируси по начало причиняват т.нар. "епизоотии" – взривове от инфекциозни заболявания, но сред животните. И понеже тези вируси, както вирусът на грипа, са силно изменчиви, понякога те могат да прескочат от животните върху хората, да се появят щамове, които са модифицирани и стават болестотворни за хората. Някои от тези нови щамове имат свойството да се предават от човек на човек и това създава проблем за популацията."

Няма определено време за грипа у нас. Той се появява, когато си поиска. "Хубавото тази година е, че грипните ваканции за децата ги обявиха овреме. Защото обикновено ги обявяват, когато всичко е пламнало и попреминало вече." Доц. Атанас Мангъров

Част от превенцията е навременно обявена грипна ваканция, за да не стане разпространението твърде масово и тогава вече е късно. Има много неща, които са противогрипни, които усилват имунната система по определена схема и се вземат преди да настъпи епидемията. 

"Когато говорим за грипа, стигаме до въпроса с ваксините. Тази година имаше проблеми с количеството на ваксините – нямаше достатъчно..."

Доц. Мангъров подчерта, че по принцип не трябва на всяка цена да се сваля високата температура. "Ако човек бъде оставен намира, температурата сама ще спадне. Трябва да се действа много рестриктивно, внимателно, без да се изпада в паника. Принципът е, че когато сваляме тази висока температура, не помагаме, а пречим. Стандартната продължителност на острата вирусна инфекция е около 7-10 дни. Острата фраза в началото е, когато симптомите са изразени в силна форма, е 4-5 дни."

Вътреболнична инфекция – рискове и вероятности

"При инфекциозните заболявания дете и майка са отделени в самостоятелна стая. В повечето болници обаче в една стая са повече от две деца. В хирургичните блокове нещата опират до хигиена, антисептика... При пропуск по веригата, всичко отива на кино..."

Коронавирус в Китай, грип в България, борбата с рака на маточната шийка по света, епидемии от хепатит у нас. Добри истински здравни новини от Бургас, Плевен, Силистра, София... и още подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..

публикувано на 16.02.25 в 15:10
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39