Италианският археолог Карло Павия изследва древен Рим повече от 40 години. Досега той е публикувал открития за над 500 паметници, скрити под сегашния град. От тях едва 35 могат да бъдат видени от обикновените туристи със специално разрешение за достъп в определения дни от годината.
Карло Павия гостува в София по покана на Италианския културен институт и Националния археологически институт с музей при БАН. Той ще изнесе публична лекция „Подземията на Рим“ на 5 февруари от 17 ч. в Археологическия музей с вход свободен.
Най-големият експерт в областта ще запознае българската общественост с непознатата реалност на подземния свят и ще ни представи древния Рим, който все още съществува, но под улиците, под къщите и под площадите на съвременния град. Този древен Рим, чиито археологически останки не се намират на открити пространства, а под земята. Ще бъдат изнесени и непубликувани до момента данни от най-новите проучвания на археолога.
Карло Павия е дипломиран археолог, спелеолог, професионален фотограф, писател и автор на документални филми за различни археологически обекти. Той е роден през 1955 г. в град Фрозиноне, централна Италия. Още преди да завърши университетското си образование, той започва успешно да се занимава с фотография, като става професионален фотограф през 1975 г. Оттогава започва да се интересува и от древността. Завършва специалността „История на древното изкуство“ със специализация по „Археология“ и „Древна топография“.
Какво разказват подземията на столицата на най-могъщата и дълго просъществувалата империя в западната цивилизация и има ли все още неразгадани тайни? За това и за най-новите археологически проучвания говори Карло Павия в „Артефир“.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg