Може ли българската политическа класа да бъде опора и пример в момент на криза и трудности и да даде адекватна защита и управление на хората? Има ли благи вести на Благовещение от политиката, коментира в "Нашият ден" политологът Георги Киряков:
"Благи вести в политиката трудно може да има. Това, което идва от политическия хоризонт, е единствено и само чист макиавелизъм – изпълняват се действия, които да предотвратят възможни негативни последици от гледна точка на избирателите.
Политиката е такъв тип занимание човешко, в което религията и вярата почти нямат място, или може би само като параван за някакви конкретни действия."
Нов политически модел в световен мащаб
"Ключово в развитието на обществата става виртуалното пространство – заради карантините, заради блокадите, заради настояванията на политиците хората да си стоят по домовете. Няма как да се получава каквато и да било комуникация и да се задържи нивото на общуване между хората, ако в момента не съществуваше виртуалното пространство, интернет и социалните мрежи. Развитие в тази посока ще видим в политическия дневен ред на отделните правителства.
Ако обаче решат да се върнат към аналогов тип комуникация, няма да има нов политически ред. Особено в България. Защото българските политици са много внимателни, когато става въпрос за развитие на дигитални комуникации и дигитално общество, електронно правителство, електронно гласуване.
В тази ситуация е много важно дали правителството ще предприеме стъпки за въвеждането не просто на машинно гласуване с физическо присъствие в някаква избирателна секция, а електронно гласуване през домашния компютър вкъщи. Това са по-скоро благи очаквания."
Политическите лидери и обществените настроения
"В зрелите демокрации има сериозна чувствителност към обществените настроения. Не че тук я няма, но е малко "командно". От една страна, много държим на общественото мнение, а от друга страна, гледаме така да контролираме нещата, че да не се стигне до някакъв тип революция – избирателна или улична. Но е възможно в тази ситуация, в която не се мисли задълбочено за икономическите последствия от тази криза, да се стигне до някакъв тип "френска революция", която да измете настоящия политически елит. Начинът на мислене при нас не се е променил от 1989 г.
Икономическите мерки
"Ще кажа направо – като във война – който оцелее, оцелее. Мерките, които предлага правителството в икономическата сфера, са като по верме на война. Ние се хвърляме на бойното поле, ако оцелееш, оцелееш. Ще разказват спомени оцелелите след икономическата криза, която неизбежно ще настъпи." – каза Георги Киряков и подчерта, че нова политическа класа няма да се появи по време на кризата.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg