"Да спрем вируса, а не хората – е принципът на действие и той се прилага последователно в Южна Корея. Има ясни, логични мерки, които се прилагат прозрачно. Мерките са планирани и се комуникират ясно". Това сподели Крис Георгиев, основател на технологичната компания "Имагга", който живее в Сеул от 2016 година.
"Корейските власти са подготвени за сегашната пандемична ситуация, тъй като разполагат със специален закон, приет след епидемията от MERS (Middle East Respiratory Syndrome) през 2015-а.
Има доверие в местните власти и правителството, поради което хората по-лесно приемат и спазват ограниченията. Корейците са много отговорни" – коментира Георгиев и разказва по какъв начин високите технологии се използват за събиране на данни и ограничаване на пораженията от COVID-19.
"Заедно със специалисти от областта на медицината в "Имагга" разработваме проект за диагностициране на COVID-19. Това е интердисциплинарна иновация, която прилага мобилни термокамери, и се прави анализ на получените изображения, с цел да се диагностицират ранни симптоми на респираторната инфекция. Става въпрос за мобилни приложения, с малка термална мобилна камера, която измерва температурата на тялото в домашни условия, така че да е възможна някаква ранна диагностика. В момента разработваме тази технология и се надяваме на успех и лесно приложение на тази диагностика в домашни условия" – обясни Крис Георгиев.
За изкуствения интелект, за технологиите, за дисциплината на корейците и за това как се справят с COVID-19 – разказа Крис Георгиев в "Нашият ден".
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg