Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Сторник“ с единна платформа за музеите и научните институции у нас

Откъде идва думата "карантина"

Снимка: stornik.org

Националният исторически сайт „Сторник“ кани музеите, галериите, библиотеките и архивите в цялата страна да споделят своите любопитни истории и артефакти в дните на извънредното положение. Сайтът предоставя единна платформа, на която те безвъзмездно да разкажат историите си. Целта на инициативата е да подпомогне връзката на тези институции с публиката им.

Историческият сайт е създаден през 2019 година от Момчил Цонев – един от 10-те най-изявени млади личности на България в класацията на Международната младежка камара за изминалата година. Той е основател и на общностната медия за доброто „Добрите българи“, както и на инициативата „Имало едно време в България“, която събира лични и родови истории.

„Сторник“ е платформа за поселищна история, генеалогия, езикознание и етнография. Сайтът публикува авторски материали, които разказват лични, семейни и селищни истории, описват народни обичаи и поверия, припомнят историята на българския език и диалектите му, етимологията на архаичните и диалектни думи.

В „Артефир“ Момчил Цонев разказа откъде идва думата „карантина“, която в момента може би е една от най-употребяваните думи. Той сподели и някои от поверията и историите, които можем да открием в „Сторник“. Създателят на сайта припомни и защо са важни уроците на миналото ни и кои са хората, които се грижат те да останат запомнени. Повече за това и за инициативата на историческия сайт чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32