Ако нещо стана очевидно през седмиците на извънредно обучение от разстояние, то е, че обобщения като „родителите“, „учителите“, „98% от учениците“ не са реални. Ситуациите са различни и общите решения под формата на заповеди от министъра не могат да ги обхванат.
Оказа се, че всяко училище, всеки директор и най-вече всеки учител се справя според възможностите си и нуждите на своите възпитаници. Както и преди кризата, съвестните, отдадени на децата учители, положиха неимоверни усилия, за да минат буквално за дни на нов режим. Направиха го, без да проронят и дума на оплакване или недоволство, че не са били подготвени или че нямат необходимите средства. Направиха го не само пред критичния поглед на учениците си, много от които владеят технологиите доста по-добре от тях, но и на родителите.
По свидетелства на учители почти двойно е нараснало времето за подготовка на уроците и материалите, а и напрежението. Родителите пък, особено на малки ученици, се оказаха в ролята на помощник-учители и така донякъде „влязоха в обувките“ на преподавателите. А когато и двете роли трябва да се съчетаят – работа от вкъщи и родителство и особено ако работата е като учител – не става без жертване на време и внимание за собствените деца, отново в името на професията. Затова да благодарим на извънредното изпитание, което още по-ясно показа, че образователната система се крепи на отговорността и таланта на учителите. А щом е така, те заслужават да имат свободата да обучават учениците си по най-подходящия за тях начин и според профила на училището и местната общност, че централизираното управление, уеднаквените показатели за успех и претоварената и остаряла програма не вършат работа. Учителите нямат нужда от ръкопляскания, а от доверие, свобода и подкрепа. А също от време за отдих и презареждане, в случая – от пролетна ваканция.
В рубриката „Всичко за образованието“ Катина Цолова, начална учителка и майка на две деца, разказва за „уроците“ на извънредното положение. Чуйте повече в звуковия файл.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg