Ако нещо стана очевидно през седмиците на извънредно обучение от разстояние, то е, че обобщения като „родителите“, „учителите“, „98% от учениците“ не са реални. Ситуациите са различни и общите решения под формата на заповеди от министъра не могат да ги обхванат.
Оказа се, че всяко училище, всеки директор и най-вече всеки учител се справя според възможностите си и нуждите на своите възпитаници. Както и преди кризата, съвестните, отдадени на децата учители, положиха неимоверни усилия, за да минат буквално за дни на нов режим. Направиха го, без да проронят и дума на оплакване или недоволство, че не са били подготвени или че нямат необходимите средства. Направиха го не само пред критичния поглед на учениците си, много от които владеят технологиите доста по-добре от тях, но и на родителите.
По свидетелства на учители почти двойно е нараснало времето за подготовка на уроците и материалите, а и напрежението. Родителите пък, особено на малки ученици, се оказаха в ролята на помощник-учители и така донякъде „влязоха в обувките“ на преподавателите. А когато и двете роли трябва да се съчетаят – работа от вкъщи и родителство и особено ако работата е като учител – не става без жертване на време и внимание за собствените деца, отново в името на професията. Затова да благодарим на извънредното изпитание, което още по-ясно показа, че образователната система се крепи на отговорността и таланта на учителите. А щом е така, те заслужават да имат свободата да обучават учениците си по най-подходящия за тях начин и според профила на училището и местната общност, че централизираното управление, уеднаквените показатели за успех и претоварената и остаряла програма не вършат работа. Учителите нямат нужда от ръкопляскания, а от доверие, свобода и подкрепа. А също от време за отдих и презареждане, в случая – от пролетна ваканция.
В рубриката „Всичко за образованието“ Катина Цолова, начална учителка и майка на две деца, разказва за „уроците“ на извънредното положение. Чуйте повече в звуковия файл.
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg