Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силен роман на Делфин дьо Виган

Третата книга на Делфин дьо Виган на български „Но и аз“ разказва историята на едно приятелство и за порастването на младата Лу, която на 13 години е с коефициент на интелигентност 160. Тя забелязва едно бездомно момиче сред хората на гара „Аустерлиц“, запознават се и така започва общуването между тях. Постепенно двете изграждат силна връзка, Лу иска да помогне на Ноулен или Но, която е изгубила семейството си, но това се оказва задача с много неизвестни. И въпреки че за момент нещата изглежда, че се подреждат, всъщност се оказва доста сложно да излекуваш чуждите рани, а също и своите... Както казва самата Лу, от чието име е повествованието: 

„Преди мислех, че нещата имат основание да са такива, каквито са, че притежават скрит смисъл. Преди мислех, че този смисъл ръководи организацията на света, но илюзия е да се мисли, че съществуват добри или лоши основания, и в това отношение граматиката лъже, когато ни убеждава, че изреченията са свързани помежду си от познаваема логика, и тази лъжа се е утвърдила още преди векове, и сега аз знам, че животът не е друго, освен суматоха и затишие, чието редуване не се подчинява на никаква необходимост.“

Какво се случва и как завършва историята в „Но и аз“, ще разберете, ако прочетете този мъдър роман, който няма да бъде рекламиран, нито ще влезе в списъците на нашите инфлуенсъри, защото има качества, които никак не се ценят днес – нито в литературата, нито в живота – човечност, чувствителност, честност. Това е талантливо написана книга, която през погледа на една тийнейджърка казва истината, неприятната истина, че обществото не се интересува от падналия, от наранения, от този, който е изгубил любовта или не е съгласен да следва формулата за успешен и щастлив живот, в крайна сметка, че обществото е безмилостно. И също, че човек въпреки всичко не бива да се отказва да бъде добър и да обича.

Романът е филмиран с режисьор Забу Брайтман.

Чуйте Александра Александрова


ВИЖТЕ ОЩЕ

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11