Кризисната ситуация с болестта Covid-19 породи теории, които свеждат появата на последния коронавирус до лабораторно създадено биологично оръжие – повод да потърсим извън обяснимия страх и спекулативните фантазии повече яснота за предполагаемите и смятаните за доказани досега случаи на използване на подобни оръжия от далечното минало до наши дни.
Свързано ли е това в модерни времена с раждането на интердисциплинарната научна област, известна като синтетична биология, и правени ли са оценки на риска, свързани с нея? С каква цел бяха създадени – първата изкуствена бактерия, първият синтетичен вирус и изкуствената клетка? Как изглеждат законодателните ограничения в този контекст и могат ли да бъдат открити до момента сериозни основания в защита на хипотезата, че SARS-CoV-2, по-известен като „вирусът от Ухан“, е генетична инженерна машина?
Разговор с доктора по молекулярна и клетъчна биология от лаборатория БИОИНФОТЕХ в София Тех парк Борис Киров, преподавател по биоинженерство в Техническия университет в София.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg