Израелска песен се превърна в международна молитва за възстановяване на пациенти с коронавирус, съобщава израелският сайт Vesti-Ynet.
Песента е написана преди 2 месеца, но вече има над 100 версии и се изпълнява на много езици – от Хаити до Ливан, от Венецуела до Хърватия. Видеоклипът ѝ е със стотици хиляди посещения и споделяния в интернет, а песента стана популярна в Съединените щати, Африка, Индия, Бразилия, Аржентина и Ливан.
Боже, излекувай я,
Боже, умолявам те,
Излекувай я сега!
Тогава ще бъдем по-силни и здрави...
Нейното заглавие и текст са от първата молитва в Тората, отправена към Всевишния от еврейския водач и пророк Моисей, когато сестра му Мириам се разболява от проказа: "Рефа на" ("Боже, излекувай я"), казва създателят на песента Яир Леви, 30-годишен офицер от запаса на специалните части на израелската армия.
Той е роден в сефарадско семейство, което спазва традициите. Служил е във военноморските сили и заедно с това реализира мечтата си – да стане музикант, който пише духовни песни, вдъхновени от древни еврейски молитви.
"Мелодията се роди от израза „Аз нитхазек и ве-нитрап“ („Тогава ще станем по-силни и ще се възстановим“)", сподели Яир Леви, който създава песента в пика на пандемията от коронвирус и е удивен, че молитвата на най-великия пророк на Израел вече се пее от хора по целия свят.
Яир Леви има музикално студио и успява да направи професионален запис в дует с певицата Шей Сол, известна с групата „Кедем“ и с изпълнението си на библейските Псалми.
По време на карантината в Изрел Яир Леви и Шей Сол завършват песента и я споделят в интернет, призовавайки феновете си да преведат думите ѝ на различни езици и да ги разпространяват по-нататък, като молитва за изцеление на света.
Нашият кореспондент в Израел Весела Райчинова тръгна по следите на тази песен, откри нейните автори и ги помоли да разкажат историята ѝ специално за „Артефир“ на БНР, където песента-молитва прозвуча за пръв път в българския ефир.
Тук можете да чуете песента.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg