Израелска песен се превърна в международна молитва за възстановяване на пациенти с коронавирус, съобщава израелският сайт Vesti-Ynet.
Песента е написана преди 2 месеца, но вече има над 100 версии и се изпълнява на много езици – от Хаити до Ливан, от Венецуела до Хърватия. Видеоклипът ѝ е със стотици хиляди посещения и споделяния в интернет, а песента стана популярна в Съединените щати, Африка, Индия, Бразилия, Аржентина и Ливан.
Боже, излекувай я,
Боже, умолявам те,
Излекувай я сега!
Тогава ще бъдем по-силни и здрави...
Нейното заглавие и текст са от първата молитва в Тората, отправена към Всевишния от еврейския водач и пророк Моисей, когато сестра му Мириам се разболява от проказа: "Рефа на" ("Боже, излекувай я"), казва създателят на песента Яир Леви, 30-годишен офицер от запаса на специалните части на израелската армия.
Той е роден в сефарадско семейство, което спазва традициите. Служил е във военноморските сили и заедно с това реализира мечтата си – да стане музикант, който пише духовни песни, вдъхновени от древни еврейски молитви.
"Мелодията се роди от израза „Аз нитхазек и ве-нитрап“ („Тогава ще станем по-силни и ще се възстановим“)", сподели Яир Леви, който създава песента в пика на пандемията от коронвирус и е удивен, че молитвата на най-великия пророк на Израел вече се пее от хора по целия свят.
Яир Леви има музикално студио и успява да направи професионален запис в дует с певицата Шей Сол, известна с групата „Кедем“ и с изпълнението си на библейските Псалми.
По време на карантината в Изрел Яир Леви и Шей Сол завършват песента и я споделят в интернет, призовавайки феновете си да преведат думите ѝ на различни езици и да ги разпространяват по-нататък, като молитва за изцеление на света.
Нашият кореспондент в Израел Весела Райчинова тръгна по следите на тази песен, откри нейните автори и ги помоли да разкажат историята ѝ специално за „Артефир“ на БНР, където песента-молитва прозвуча за пръв път в българския ефир.
Тук можете да чуете песента.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg