Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зам.-министър Зорница Русинова

Социалната политика след извънредното положение

| обновено на 15.05.20 в 11:57
Зорница Русинова - МТСП
Снимка: БГНЕС

Каква ще бъде социалната политика след края на извънредното положение: кои дейности ще продължат, кои ще бъдат спрени или пренасочени? Каква е предоставяната подкрепа на малките и средни предприятия по Оперативна програма „Човешки ресурси“? Зорница Русинова,  зам.-министърът на труда и социалната политика, даде разяснения в "Нашият ден".

"Голяма част от дейностите, които стартирахме още в първите дни след обявяването на извънредното положение, ще продължат, защото засягат голяма част от хората, които са най-уязвими в момента.

Възрастните хора, особено тези, които живеят сами, имат ежедневна нужда от подкрепа, защото все още за тях е рисково. Те и хората с увреждания имат ежедневна нужда от подкрепа на местните власти – някой да им напазарува, да им занесе храна и лекарства. Така че продължаваме с патронажната грижа до края на годината. В момента общият ресурс за проекти на патронажната грижа почти във всички общини е 76 млн. лв. и около 42 хил. души ежедневно се обгрижват през екипите на патронажа."

Русинова обясни, че продължава и възможността до края на юни общините да ползват "Топъл обяд" през Агенцията за социално подпомагане. Продължаваме и с всички кампании с раздаване на хранителни продукти

"Домовете за възрастни и хора с увреждания са част от големите рискове да възникнат огнища на коронавирус, затова продължава забраната за настаняване в такъв тип специализирани институции. Има и ограничителни мерки по отношение на услугите на дневни центрове, центрове за обществена подкрепа. От началото на юни планираме поетапно в тях да може хората с единични консултации по график, лека-полека да може да се възобнови дейността им." Това е и причината с новоприетия закон да се удължи до края на август Агенцията за социално подпомагане да не намалява своите капацитет и финансиране. 

Продължава и схемата 60/40. Зам.-министър Русинова смята, че тя е добър механизъм за задържане на безработицата. Към момента са получени над 180 хиляди заявки в бюрата по труда. Предстои да бъдат стартирани допълнителни мерки към фирмите и бизнеса, така че да не освобождават хората. "Първата подкрепа, планирана за началото на юли, е насочена към автобусния транспорт. Надяваме се с отхлабването на мерките да има и ръст на заетостта. Готвим и мерки за интеграция на хората, останали без работа на пазара на труда."

Повече за услугата "Патронажна грижа" и договорите с общините, както и за мерки спрямо средния и малкия бизнес, за възможностите за микрокредитиране със споделен риск по оперативна програма, можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Повишен интерес към противогрипните ваксини: съветите на д-р Атанасов

Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър Атанасов, педиатър с опит в поставянето на ваксини извън задължителния имунизационен календар, имунизацията все още остава най-добрият известен начин за предпазване от грип и неговите потенциални..

публикувано на 06.11.24 в 12:19

"Аз съм тук": Нови хоризонти за възрастни хора чрез изкуство и танц

В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..

публикувано на 06.11.24 в 11:50

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..

обновено на 06.11.24 в 11:45

Първото събитие на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти и..

обновено на 06.11.24 в 10:52