Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо някои хора работят по-добре от къщи

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Дистанционната работа от къщи се оказа истинска благословия за някои, докато други трудно свикват с подобен режим. Темпераментът и личните качества способстват за лесното справяне с работа от разстояние. Интровертите по-лесно се адаптират към подобна промяна, но това не означава, че други няма да се справят, макар и с малко повече усилия и време за адаптация.

Капаните на прокрастинацията

Прокрастинацията или отлагането датира от зората на цивилизацията. "Приятелю, спри да отлагаш настрана работата и ни позволи да се приберем у дома в прилично време", гласи египетски йероглифен надпис, датиран горе-долу от 1400 пр. Хр. Шест хиляди години по-късно, през 800 пр. Хр. гръцкият поет Хезиод предупреждава "да не отлагаме работата си за утре или другиден, понеже мудният работник не напълва хамбара си, нито пък онзи, който отлага работата си." През 44 пр. Хр. Цицерон заклеймява "бавността и отлагането" като "омразни". 

Как да се справим с един толкова упорит проблем, когато никой от началниците не ни диша буквално във врата, а изисквания като дрескод, пътуване до работа и пристигане навреме са отпаднали?

Психолозите отдавна изследват причините за отлагането. Те препоръчват да работите върху "волевия си мускул" и да потискате импулса да станете от работното място и да се озовете пред хладилника в търсене на нещо за хапване.

Препоръчва се и отлагане на отлагането отложете порива точно сега да влезете в някоя социална мрежа. Обещайте си да го направите после, когато приключите с работата.

Следващия път, когато се изправите пред сложен проблем, разделете го на съставни части, на поредица по-малки, съответно по-решими задачи. При всички положения се изисква търпение и упоритост.

Ясни граници

Проблемът, пред който се изправят повечето работещи у дома, е разграничаването на работния от личния живот. Когато кухненската маса е едновременно работната ви площадка и мястото за ядене, нещата стават трудни.

За да разграничите различните си роли, е добре да почивате на място, различно от работното и ясно да разграничите професионалните от личните ангажименти.

Особено сложно става и когато децата са у дома, а не на училище, но нуждата от ясни граници е важна и незаобиколима за успешната дистанционна работа. Полезен съвет е да не ядете на мястото, където работите, например. Така намалява и вероятността да изядете повече, тъй като вниманието ви е насочено другаде.

Справят ли се интровертите по-добре с дистанционната работа?

Не е задължително. Много хора се оплакват от необходимостта да провеждат групови видеоразговори с колегите си. Те пък дават на екстровертите нужната доза енергия, за да останат мотивирани и в кондиция.

Не бива да ви потиска, ако колегите ви се справят по-добре и не бива да приемате за даденост, че вас не ви бива. Нужна е практика, но само ако имате стратегия – нужно е честно да се наблюдавате, да определите слабите и силните си страни, да локализирате подводните камъни и капани, както и да не губите увереност, че ще се справите.


Източник: BBC, New Yorker

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..

публикувано на 07.11.24 в 17:05

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..

публикувано на 07.11.24 в 12:05
Парк в Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35