Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за София Несторова

Снимка: Жанет 45

Днес се простихме със София Несторова (1955-2020) – поетеса, преводачка и редакторка, в деня, когато излезе нейната последна книга „Сърдечен арест“. Тази пророческа в заглавието си стихосбирка идва след нейните три: "Целувам камъка" (1983), която печели Националната награда за поезия "Димчо Дебелянов", "Озонова наркоза" (1994) – отличана с  Националната награда за поезия "Иван Николов", и "Избрах" (2005). Нейни стихотворения са включени в различни антологии. Георги Борисов я нарича „една от най-нежните и мъдри жени в българската поезия, а Божана Апостолова, с която работят години заедно, пише: „Висок професионалист, работещ със сърцето и ума си за литературата, дълбока, цялостна, умна и най-важното – талантлива“.

София Несторова

ИДВА ГОЛЯМАТА ВОДА...

Познавам

този странен тътен на горите

и стреснатите пътища на мравките,

и блъскането на страха в реката

по винаги отсъстващите камъни,

замръзналите сенки на тополите

във тъмните, загадъчни ливади.

Голямата вода...

Във пладнето на лятото

ще се сбогувам със ненужните си дрехи,

ще се приготвя тихо – като за смъртта.

Или като за ново раждане.

И ще помоля слънцето

да ме направи хубава,

за да не се уплаша от сълзите си.

Голямата вода...

Дано не се смили, дано не ме отмине!

Чуйте думите на поета Румен Леонидов за София Несторова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47